2023. je godina rekordno NISKIH temperatura – ali mediji ćute
2022. godine, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš upozorio nas je da je to „crvena linija za čovečanstvo“ zbog navodnog globalnog zagrevanja izazvanog emisijom CO2 zbog ljudskih aktivnosti.
Ove godine, gospodin Gutereš je pojačao retoriku kada je izjavio: „Era globalnog zagrevanja je završena; stigla je era globalnog ključanja“.
Ovog leta su nam rekli da je jul bio najtopliji zabeležen ikada i bili smo preplavljeni izveštajima o „apokaliptičnim“ požarima na Mediteranu (Španija, Grčka i Italija), SAD, Havajima i Kanadi. Dakle, možda su gospodin Gutereš i klimatski katastrofičari u pravu? Možda nam je svima suđeno da umremo u planetarnoj vatrenoj kugli izazvanoj našim sebičnim korišćenjem fosilnih goriva koja emituju CO2?
Međutim, ako biste na Guglu tražili „rekordnu hladnoću 2023.“, mogli biste da dobijete sasvim drugačiju sliku ovogodišnjeg vremena:
- Zapanjujućih -62,4°C zabeleženo je u Tongulahu u Sibiru 14. januara. Pored toga što je postala najniža temperatura na Zemlji zabeležena 2023. godine, rekord svih vremena oboren je u Tongulahu.
- 4. februara 2023. na aerodromu u Halifaksu u Novoj Škotskoj došlo je do najhladnijeg vetra ikada zabeleženog, a temperatura je pala na –43°C. Ovo je iznad svog prethodnog rekorda od -41°C koji je postavljen 13. februara 1967. za hladnoću vetrom. Mnoga druga mesta širom Kanade takođe postavljaju nove dnevne rekorde, sa temperaturama nižim od –40°C. 19. februara, temperature u zalivu Šepard, Nunavut su pale na –49,6°C (–57,3°F).
- Ujedinjeno Kraljevstvo je u utorak, 7. marta, dočekalo svoju najhladniju noć u 2023. sa temperaturama ispod -15 Celzijusa u nekoliko regiona. Prema Independentu, britanskom novinskom portalu, Britanska meteorološka služba otkrila je da je temperatura u Kinbrejsu u Škotskom visoravni zabeležena na -15,2 Celzijusa, što ga čini najhladnijim martom u zemlji od 2010.
- U februaru je samit na planini Vašington u Nju Hempširu prijavio najnižu temperaturu od -78 Celzijusa (-108 Farenhajta) – najnižu temperaturu ikada zabeleženu u Sjedinjenim Državama. U međuvremenu, Nacionalna meteorološka služba (NWS) u Karibuu, u državi Mejn, saopštila je da je primila izveštaje o „mrazotresima“. „Baš kao zemljotresi, oni stvaraju podrhtavanje, osećaj grmljavine. Oni su uzrokovani iznenadnim pukotinama u smrznutom tlu ili podzemnoj vodi kada je veoma hladno.“
- U Bostonu, gde su zvaničnici zatvorili državni školski sistem zbog predstojećeg smrzavanja, niska temperatura je dostigla –23°C (–10°F), srušivši dnevni rekord postavljen pre više od jednog veka, saopštila je Nacionalna meteorološka služba (NWS) rekao. U Providensu, Roud Ajlend, živa je pala na –23°C (–9°F), znatno ispod prethodnog najnižeg nivoa od –19°C (–2°F), postavljenog 1918. Arktička eksplozija se ulila u SAD iz istočne Kanade i takođe je donela rekordno niske vrednosti u Albaniju u Njujorku; Augusta, Maine; Rochester, Njujork; i Vuster, Masačusets, između ostalog.
- Sidnej je u ponedeljak doživeo najhladnije junsko jutro u istoriji, sa minimalnom temperaturom od 1,8°C u Olimpijskom parku, prema Mirijam Bredberi, višem meteorologu u Birou za meteorologiju. U stvari, više od 100 meteoroloških stanica širom Australije registrovalo je svoje najniže minimalne temperature u maju u istoriji – sa redovnim mrazevima, snežnim padavinama i padavinama ispod proseka.
- U četvrtak, 1. juna, u Finskoj je zabeležena potencijalno najniža junska temperatura. Meteorološka stanica u Laponiji, Enontekio Kilpisjarvi Saana, dostigla je –7,7°C. Ovo možda ne izgleda tako hladno za severnu Finsku, gde zimske temperature dostižu i do –51,5°C, ali poslednji put kada je Laponija zabeležila minimalnu temperaturu od –7°C u junu bilo je 3. juna 1962.
- Ekstremna hladnoća stigla je nenormalno rano na Antarktik, sa temperaturama ispod –75°C od početka maja. Nakon početka polarne noći, zima je počela na Južnom polu, a sa njom i glacijalna hladnoća na ruskoj istraživačkoj stanici Vostok. Već 5. maja zabeležena je najniža temperatura od –75°C, dok je pre samo nekoliko dana pala na –76,4°C. Ovo je novi rekord za ranu zimu. Dnevni maksimumi takođe padaju, često ispod -70°C na najhladnijem kontinentu na Zemlji.
- Iznenadni i neočekivani nalet hladnog arktičkog vazduha zahvatio je nekoliko regiona Južne Amerike, srušivši brojne hladne rekorde za sobom. Iako je trenutno leto na južnoj hemisferi, uključujući delove Južne Amerike kao što su Argentina, Čile, Urugvaj i delovi Brazila, u nekim oblastima je došlo do drastične i brze promene vremena, prelazeći od toplotnog talasa do mraza za manje od nekoliko nedelja. Dana 18. februara 2023, većina gradova u Paragvaju doživela je oštar pad temperature, oborivši svoje prethodne rekorde za minimalne temperature. Temperature su se kretale između 7° i 16°C (44,6-60,8°F) širom zemlje, a najniža očitanja zabeležena su na jugoistoku. Najniža temperatura bila je 7,7°C (45,9°F), što je samo 0,7°C (1,2°F) u odnosu na nacionalni rekord u februaru. Ekstremno hladno vreme dovelo je do toga da je najmanje 30 gradova u Argentini oborilo svoje mesečne hladne rekorde istog dana.
Sami NACISTI su pokrenuli KLIMATSKU PROPAGANDU – Ludilo je i danas aktuelno a evo kako je tada izgledalo https://t.co/i8g1Mms7d5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 28, 2023
Dakle, uprkos upozorenjima gospodina Gutereša i klimatskih alarmista o pregrevanju planete, čini se da su ove godine rekordne niske temperature zabeležene na svim kontinentima. Naši vladari i njihovi poslušni mejnstrim mediji hiperventiliraju i paniče, bombardujući nas svojim brojnim pričama o ovogodišnjim navodnim „rekordno visokim temperaturama“ i „Zemlji u plamenu“, očigledno izazvanim globalnim zagrevanjem koje je stvorio čovek. Ipak, uvek postoji mesto negde na Zemlji koje je doživelo najhladniji temperaturni rekord ikada. Međutim, naši vladari i njihovi pokorni mediji ne vole da pominju ove rekordne niske temperature jer se ne uklapaju u narativ „Zemlja ključa“. A naši vladari očajnički žele da nas ubede da se naša planeta pregreva, tako da moramo da prihvatimo energetsku nesigurnost, deindustrijalizaciju, masovnu nezaposlenost i nacionalno osiromašenje da bismo postigli potpuno nepotrebnu i ekonomski samoubilačku „neto nulu“. U međuvremenu, zemlje poput Kine, Indije i Indonezije uveliko povećavaju svoje nacionalne emisije CO2 dok razvijaju industrije i poslove i dok se smeju našoj gluposti.