Budućnost zelene tehnologije u Evropi je ugrožena ograničenim ulaganjima
Čini se da EU jednostavno ne može da prati SAD kada je u pitanju njihova zelena energetska politika ili Kinu kada je reč o zelenim investicijama. Uprkos smelim obećanjima o uspostavljanju zakona koji bi se suprotstavio Zakonu o smanjenju inflacije predsednika Bajdena (IRA), EU do sada nije uspela da ispuni obećano. A njihovo ulaganje u zelenu energiju i srodne tehnologije ni izbliza se ne može porediti sa ogromnim nivoima finansiranja koji se upumpavaju u sektor u Kini. Dakle, možemo li očekivati da će EU ispuniti svoja zelena obećanja ili da ne ispuni očekivanja sveta?
Otprilike godinu dana nakon što su SAD uvele svoju najdalekosežniju klimatsku politiku, IRA, EU i dalje ima poteškoća da obezbedi tako ekspanzivni zakon o klimi. IRA obezbeđuje kompanijama milijarde dolara grantova, subvencija i poreskih olakšica za razvoj projekata zelene energije i čistih tehnologija. Ovo je privuklo ogromna ulaganja u ovaj sektor tokom prošle godine, a očekuje se znatno više finansiranja u narednim godinama, zahvaljujući povoljnom poreskom okruženju. Kombinacija IRA-e i zakona o dvopartijskoj infrastrukturi vrednog 108 milijardi dolara, uspostavljenog 2021. godine, učinila je SAD visoko konkurentnim kada je reč o čistoj energiji i tehnologiji, omogućavajući im da pariraju svom najvećem konkurentu – Kini. Iako potrošnja u sektoru može ostati niža nego u Kini, on brzo postaje glavno regionalno zeleno čvorište.
Ali kada je reč o naporima Evrope da razvije dalekosežne zelene politike, analitičari veruju da su njeni napori ograničeni zbog nedostatka gotovine i koordinacije. Johana Lehne, analitičar u istraživačkom centru za klimu E3G, izjavila je „U velikoj meri se EU maskira kao da vodi industrijsku politiku“. Ona je dodala da kada pogledate sam paket – činjenica da nema novog finansiranja, da to u suštini prepuštaju državama članicama, da nisu uspele da stvore zaista kohezivan i koordinisan pristup – to nije više od zbira njegovih delova“.
U međuvremenu, Niklas Ninas, nemački poslanik u Evropskom parlamentu iz stranke Zelenih, veruje da je „velika promena koju je IRA donela bila ova ogromna količina finansiranja, i tu mi zaostajemo“.
Dodao je: „Ja bih nazvao reakciju EU lukavstvom. Mađioničar vam pokazuje ovu kartu, odgovor IRA-e koji tražite, ali u stvari, upravo smo zamenili jednu kartu drugom“.
Do sada se EU obavezala da će do 2030. godine napraviti 40 odsto strateških tehnologija nulte neto emisije u Evropi. Evropska komisija je takođe zatražila od država članica da doprinesu dodatnih 10,9 milijardi dolara postojećim fondovima, kako bi privukle 174 milijarde dolara javnih i privatnih investicija u sektoru. Ovo je prilično nisko s obzirom na američku prognozu od 382 milijarde dolara samo federalne potrošnje u okviru IRA.
Pogledajte! Migrant u Švedskoj razbija prozore na CRKVI uzvikujući: “Silovaću vam Isusa” (VIDEO) https://t.co/ob5j1EXS5k
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 24, 2023
Početkom leta EU se pripremila za mogući gubitak dvojice lidera klimatskih promena, Fransa Timermansa, evropskog komesara zaduženog za politiku klime i životne sredine i španske ministarke za klimu Tereze Ribere. Timermans, koji se smatra figurom u međunarodnim klimatskim pregovorima EU, od tada je dao ostavku da bi se kandidovao na nacionalnim izborima u Holandiji. Zakonodavac za zelene EU Majkl Blos objasnio je „Postigli smo, u pogledu zakona i zakonodavstva u poslednje tri godine, nešto što nismo postigli u 10, 15 godina ranije“, u vezi sa Timermanovom ulogom u organizaciji. Osim toga, postoji rizik da bi španska ministarka za klimu Ribera mogla biti izbačena iz vlade od strane novog konzervativnog rukovodstva zemlje. Ribera predstavlja Španiju na pregovorima ZP od 2018. godine, postavši ključna figura u klimatskim promenama u EU.
Nedostatak napretka u klimatskoj politici EU znači da bi region mogao postati veoma oslonjen na Kinu u pogledu njene zelene tehnologije dok ne bude u stanju da razvije sopstvenu snažnu industriju. Istraživanja pokazuju da se skoro polovina svetske potrošnje sa niskim sadržajem ugljenika dogodila u Kini 2022. godine, pri čemu je ta zemlja potrošila 546 milijardi dolara na zelene investicije, od solarne energije i energije vetra do električnih vozila i baterija. To je skoro četiri puta više od zelenih investicija koje su napravile SAD, koje su iznosile oko 141 milijardu dolara. U međuvremenu, EU je bila druga posle Kine, sa 180 milijardi dolara investicija u čistu energiju. Međutim, očekuje se da će se ovo promeniti jer IRA nastavlja da privlači veću privatnu potrošnju u sektoru.
Nekoliko faktora je ometalo napredak klimatske politike EU, uz rizik da zaostane za SAD kada je u pitanju zeleni zakon i Kina u pogledu potrošnje na čistu tehnologiju. Ali još ima vremena da se to preokrene. EU ima dobre rezultate kada je reč o klimatskim promenama i zelenoj energiji, pošto je mnogo investirala u poslednjoj deceniji. Dalje, ima neke od najviših ekoloških standarda u svetu, sa mnogim propisima koje su usvojile druge vlade, što sugeriše da bi mogla da ostane svetski lider u zelenoj tranziciji ako preduzme mere pre nego kasnije.