Da li će prirodni lekovi biti ukinuti?
Industrija prirodne medicine je u reviziji na Novom Zelandu i Kanadi. Novi Zeland je 19. jula usvojio Predlog zakona o terapijskim proizvodima, koji će stupiti na snagu 2026. godine.
Zatim je 22. juna Kraljevska saglasnost data zakonu C-47, kojim su uvedene izmene i dopune Zakona o hrani i lekovima (FDA) u vezi sa prirodnim zdravstvenim proizvodima (NHP). On će stupiti na snagu 2025. godine.
Vlada Novog Zelanda opisala je svoj zakon u saopštenju za medije kao „zamenu i modernizaciju regulatornih aranžmana za lekove“ i za pružanje „regulacije medicinskih uređaja i terapija ćelija, gena i tkiva koje do sada nisu u potpunosti regulisani“.
U Kanadi, namera novih propisa je da proizvedu jasno obeležavanje kako bi se obezbedilo lakše razumevanje bezbednosnih informacija za potrošače i zdravstvene radnike.
Međutim, kako je objavljeno u časopisu Canadian Grocer, Kanadsko udruženje za zdravu hranu (CHFA) je navelo da je Health Canada stvorio „veoma tehnički i nefleksibilan dokument sa uputstvima kojih se brendovi teško pridržavaju“.
Joe D’Addario, izvršni direktor supermarketa zdrave hrane Nature’s Emporium, rekao je za Canadian Grocer magazin: „Predložene promene od strane Health Canada, ako budu usvojene, ozbiljno bi naškodile industriji prirodne zdrave hrane u Kanadi”.
„Ove promene ne samo da bi umanjile konkurentnost kanadskih proizvođača prirodnih zdravstvenih proizvoda, već bi i primorale potrošače da traže alternativne opcije kupovine, najverovatnije preko granice, kako bi nabavili proizvode koji su nekada bili lako dostupni i široko dostupni“, dodao je on.
Robert Rogers, travar sa sedištem u Edmontonu, učitelj, autor 62 knjige i bivši predsednik Zdravstvenog saveta zajednice glavnog grada, rekao je kako će malim kompanijama biti teško da prežive prema novim pravilima.
On je citiran u CBC News-u koji kaže: „Borite se protiv sistema koji voli lekove i hirurgiju, a postoji malo priznanja kompetencije i ogromne sposobnosti isceljenja mnogih ovih suplemenata ako se radi kako treba“.
Samo 1% nedeljnih smrti od svih uzroka širom SAD pripisuje se COVID-u, pokazuju podaci CDC-a https://t.co/f35EQSib7j
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 30, 2023
Tradicionalna medicina povezana sa modernom birokratijom
Na Novom Zelandu je slična situacija. Manja preduzeća će imati dodatna finansijska opterećenja, a ako prebace troškove, to će smanjiti veliki udeo na tržištu, a samim tim i profit. Gubitak tržišnog udela i profita znači da bi se mnoge od ovih kompanija mogle zatvoriti.
Dalje poteškoće u vezi sa ovim predlogom zakona mogle bi nastati u vezi sa uvozom kvalitetnih NHP-a iz inostranstva, kao i sa iznošenjem NHP-a i sastojaka Novog Zelanda na tržište.
Ministarka zdravlja dr Aješa Veral navodi u saopštenju za javnost: „Zakon uključuje šemu izuzeća za male proizvođače prirodnih zdravstvenih proizvoda i uklanja obaveze koje bi se inače mogle primeniti na praktičare, usluge i aktivnosti rongoa [tradicionalne maorske medicine].“
Međutim, ova šema izuzeća takođe ima potencijal da bude uvezana u birokratiju.
Rongoa praksama će upravljati savetodavni odbor osnovan da daje savete Regulatoru kako bi se utvrdilo da li osoba ispunjava definiciju rongoa praktičara ili se bavi aktivnostima u okviru ove odredbe.
Komisija će takođe davati savete ministru i regulatoru o pitanjima kao što su izuzimanje proizvoda iz definicije terapeutskih proizvoda i predlozi da se nešto proglasi „zabranjenim proizvodom“.
Dobro poznata zdravstvena svojstva
Dr Gaj Hačard je napisao u Expose-u da je novozelandski zakon „laki potez“, koji ne precizira veliki deo sadržaja.
Osim što mu nedostaje detalja, daje veliku diskrecionu moć u ruke novog regulatora koji će regulisati sve prirodne zdravstvene proizvode (NHP), uključujući hranu niskog rizika kao što su kurkuma, ječam i spirulina.
Kurkuma se koristi skoro 4.000 godina. Zapisi vode do indijske vedske kulture, gde se koristila kao kulinarski začin.
Posle 4.000 godina upotrebe, neko bi pomislio da ju je bezbedno koristiti kao dodatak ishrani.
Spirulinu je zapadni svet otkrio 1519. španski naučnik Hernando Kortez i konkvistadori. Asteci su konzumirali spirulinu jer im je davala energiju za njihova neverovatno duga trčanja. Takođe se konzumira u Čadu i nekim drugim afričkim zemljama.
Prva kultivacija ječma bila je pre oko 10.000 godina u Mesopotamiji između Eufrata i Tigra. Od tada igra značajnu ulogu u ljudskoj ishrani.
Odobravanje bilja koje je hiljadama godina koristio regulator koji ne mora da ima odgovarajuću stručnost (zdravstveni radnici prirodne medicine, naturopati i medicinski travari) kada odlučuje da li su proizvodi bezbedni za potrošače iz Novog Zelanda izgleda u najboljem slučaju farsično.
Mnoga bilja su ranije stavljena na listu koja će biti zabranjena na osnovu zakona iz 2016. na Novom Zelandu koji je sastavio Medsafe uz pomoć Međunarodne koalicije regulatornih organa za lekove (ICMRA). To uključuje cimet, aloe veru, patlidžan, senf, betel orah, kokos, ricinus, hibiskus i kardamom.
Dr Hačard piše da „prema Predlogu zakona, ništa ne sprečava novog regulatora da jednostavno usvoji ovu (bivšu) listu čim bude imenovan“.
ICMRA je stvorena na 65. konferenciji Svetske zdravstvene skupštine 2012. godine „kako bi se globalno, strateški i na kontinuiran, transparentan, autoritativan i institucionalni način pozabavila trenutnim i novim izazovima u oblasti regulative i bezbednosti humane medicine“.
Članovi ICMRA su iz 22 zemlje i uključuju regulatorna tela za lekove iz ovih zemalja. Postoje pridruženi članovi iz još 15 zemalja, a Svetska zdravstvena organizacija se naziva „posmatračem“.
Dakle, ova situacija zabrane i kontrola prirodnih proizvoda može se, u budućnosti, primeniti na veliki deo sveta.
Dok je globalno tržište prirodnih suplemenata bilo procenjeno na 152,3 milijarde dolara u 2022. godini, ono je mali igrač u poređenju sa farmaceutskom industrijom, koja je procenjena na 1,48 biliona dolara u 2022.