Zeleni Papa Franja pozvao NACIJE da okončaju eru fosilnih goriva
Papa Franja je udvostručio svoj lični rat protiv fosilnih goriva, osuđujući „ekstremne prakse“ kao što je fraking.
Vreme je da svetski lideri „slušaju nauku i uvedu brzu i pravičnu tranziciju kako bi okončali eru fosilnih goriva“, pozvao je pontifikat u svojoj poruci za Praznik stvaranja, koji će se slaviti 1. septembra.
„Apsurdno je dozvoliti nastavak istraživanja i širenja infrastrukture fosilnih goriva“, insistira on. „Podignimo glas da zaustavimo ovu nepravdu prema siromašnima i prema našoj deci, koja će snositi najgore posledice klimatskih promena.
„Neograničeno sagorevanje fosilnih goriva i uništavanje šuma povećavaju temperature i dovode do velikih suša“, izjavio je papa, proizvod „pohlepe potrošača, koju podstiču sebična srca“.
Štaviše, navodi on, „predatorske industrije iscrpljuju i zagađuju naše izvore slatke vode kroz ekstremne prakse kao što su fracking za vađenje nafte i gasa, nekontrolisani projekti mega rudarstva i intenzivan uzgoj životinja.
NE PROPUSTITE NAJNOVIJU EPIZODU PODCASTA MARIO ZNA
Kao što je izjavio u drugim prilikama, Franjo insistira da su „bogatije nacije ugovorile ‘ekološki dug’ koji se mora platiti” siromašnijim nacijama.
„Hajde da poslušamo naš poziv da stanemo uz žrtve ekološke i klimatske nepravde i da stavimo tačku na besmisleni rat protiv stvaranja“, poziva on.
Pokajmo se za svoje „ekološke grehe“, poziva on, koji „škode svetu prirode i našim bližnjima“.
Ono što Franjo ne primećuje u svojoj poruci jeste činjenica da su jeftina fosilna goriva u izobilju izuzetno važan faktor u ekonomskom razvoju i jedan od ključnih razloga za prosperitetne nacije.
„Jedna od najzlijih stvari koje možete učiniti siromašnoj osobi je da mu oduzmete slobodu da biste poboljšali njegovu sudbinu“, primetio je Forbs pre nekoliko godina, a upravo to se dešava u nastojanju „za masovna ograničenja energije mogućnosti: energija fosilnih goriva“.
„Kratka istorija razvoja u poslednje tri decenije jasno pokazuje da je jeftina, bogata i pouzdana energija iz fosilnih goriva pobednička formula za razvoj i masovna poboljšanja ljudskog života“, navodi se u članku, navodeći primere Kine i Indije.
Od 1980-ih, „ljudi širom sveta su skoro udvostručili upotrebu fosilnih goriva“, navodi se. „Siromašni su imali najviše od svega – ali ostali bi siromašni da smo slušali vodeće aktiviste za zaštitu životne sredine.
„Ako je klimatska ugroženost siromašnih moralno pitanje, onda su klimatski katastrofi veliki grešnici“, tvrdi se.
Papa Franja najavio je u sredu da namerava da 4. oktobra objavi drugu encikliku o životnoj sredini.