CENZURA 2.0: UN objavljuju konačni nacrt deklaracije koja cilja „dezinformacije“ i podržava Sporazum SZO o pandemiji
Ujedinjene nacije (UN) nisu ljubitelji slobode govora i jedan od njihovih planova da se „pozabave“ takozvanim „dezinformacijama i govorom mržnje i stigmatizacijom“ je na ivici finalizacije.
Ova neizabrana međuvladina organizacija, koja ima značajan uticaj na svoje 193 države članice, nedavno je objavila konačni nacrt svoje političke deklaracije sastanka na visokom nivou Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o prevenciji, spremnosti i odgovoru na pandemiju.
Konačni nacrt sadrži nekoliko sporazuma šefova država i vlada o suzbijanju zakonitog govora. Pored toga, sadrži obećanja ovih šefova država i vlada da će podržati dva instrumenta koji će Svetskoj zdravstvenoj organizaciji UN (SZO) dati pojačana ovlašćenja da cilja na „dezinformacije“ i izgradi svoje mreže nadzora.
Ovi instrumenti, međunarodni sporazum o pandemiji i amandmani na Međunarodnu zdravstvenu regulativu (2005.), rade od 2021. i uprkos velikom odbijanju, na putu su da budu završeni do maja 2024. godine.
Konačni nacrt ove političke deklaracije se razvija za sastanak na visokom nivou UN o prevenciji, spremnosti i odgovoru na pandemiju koji će se održati 20. septembra 2023. u Njujorku. Politička deklaracija navedena u ovom nacrtu biće finalizovana na ovom sastanku.
Iako političke deklaracije UN obično nisu pravno obavezujuće, one imaju značajan pravni uticaj. Prema UN, deklaracije „predstavljaju dinamičan razvoj međunarodnih pravnih normi i odražavaju posvećenost država da se kreću u određenim pravcima, poštujući određene principe“.
Predložena gušenja govora navedena su u nekoliko delova konačnog nacrta ove političke deklaracije.
Donald Tramp izneo svoj stav po pitanju COVID-a u: Tirani žele da nam oduzmu slobodu (VIDEO) https://t.co/93Tcin0KFi
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 1, 2023
U odeljku OP35, šefovi država i vlada su saglasni da „preduzmu mere za suzbijanje i rešavanje negativnih uticaja dezinformacija, govora mržnje i stigmatizacije u vezi sa zdravljem, posebno na platformama društvenih medija“ i da se suzbijaju „oklevanje u vezi sa vakcinacijom u kontekstu prevencija pandemije, spremnosti i odgovora.” Pored toga, odeljak OP42 uključuje sporazum o borbi protiv „dezinformacija“.
Države članice UN podržavaju sporazum o pandemiji u odeljku OP15 i saglasne su da podstaknu Međuvladino pregovaračko telo (grupu koja je odgovorna za izradu nacrta i pregovore o sporazumu o pandemiji) da završe pregovore o „Konvenciji SZO, sporazumu ili drugom međunarodnom instrumentu o prevenciji pandemije, pripravnosti i odgovoru” (pun naziv sporazuma SZO o pandemiji).
Ne samo da zemlje članice UN daju eksplicitnu podršku sporazumu o pandemiji i zalažu se za njegovu finalizaciju, već i podstiču Međuvladino pregovaračko telo (INB) da da prioritet „potrebi za pravičnošću“. Njegovi zagovornici pravičnost predstavljaju kao nešto što podstiče pravičnost, ali kritičari upozoravaju da politike pravednosti mogu dovesti do pristrasnosti i ubrizgavanja „radikalne ideologije“.
Podrška za izmene i dopune Međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR) sadržana je u odeljku OP16 konačnog nacrta. Ovaj odeljak ohrabruje radnu grupu koja je fokusirana na ove izmene i dopune da nastavi svoj rad u odnosu na planirani datum finalizacije u maju 2024.
Ova politička deklaracija je jedan od mnogih načina na koje UN pooštravaju kontrolu nad govorom. Samo ove godine počela je da gradi „digitalnu vojsku“ za borbu protiv „smrtonosnih dezinformacija“, ohrabrila je ljude da cinkare jedni druge zbog „govora mržnje“ i tvrdila da će cenzurisanje „dezinformacija“ i „govora mržnje“ zaštititi „slobodu govora”.
UN su se takođe konsultovale sa nekoliko vlada i blokova o njihovom radu na cenzuri. Konkretno, održano je više „sesija o dezinformacijama“ sa cenzurnom agencijom britanske vlade i vođeni su razgovori sa Evropskom unijom o tome kako da se pozabave „dezinformacijama“ na digitalnim platformama.