Austraija: Istraživači prave 3D štampanu hranu za osobe koje borave u staračkim domovima
Istraživači iz Perta su osmislili novi način da povećaju unos voća i povrća kod starijih osoba, dece, pa čak i vojnog osoblja.
Univerzitet Edith Covan koristi 3D štampanje za proizvodnju jednog malog obroka prepunog hranljivih materija, a istovremeno smanjuje bacanje hrane.
Možda ne izgleda kao obilan obrok, ali pire koji se pravi je punjen sastojcima fritate od spanaća: jajima, rikotom, fetom, lukom i belim lukom.
To je kulinarska revolucija 3D štampanja hrane koju su kreirali istraživači sa Univerziteta Edith Covan i agencije za negu starijih Brightwater.
„Želimo da spakujemo što više hranljive vrednosti, nutritivne vrednosti i ukusa i zadovoljstva i radosti sa svakim pojedinim zalogajem“, rekla je kuvarica Amanda Orchard.
Izvršna direktorka Brightwater Care Group Catherine Stoddart rekla je da je to najsavremenija tehnologija.
„Postoje mešavine hrane koje dodaju dodatne proteine, koje dodaju dodatne minerale i vitamine koje ljudi inače ne dobijaju“, rekla je Stodart.
Proizvod se isecka, osuši zamrzavanjem i pasira i smeša se prebacuje u cilindre
Osobe koje se brinu o starima su inspiracija.
S obzirom da do dve trećine pati od neuhranjenosti zbog poteškoća sa žvakanjem i gutanjem, naučnici čine hranu sa modifikovanom teksturom privlačnijom za apetit.
Dopuna ishrane uz redovne obroke je samo početak.
Putin: Ukrajinska kontraofanziva nije “usporila” već je propala https://t.co/9PJqB5bWmq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 4, 2023
Zatim se istraživači nadaju da će nahraniti mase za 12 do 18 meseci.
„Sve što smo uradili je da pokušamo da stvorimo prelepu prezentaciju, hranljiviju hranu i prijatnije iskustvo u obedovanju kako bismo stimulisali njihov apetit kako bi mogli da jedu više“, rekao je dr Lidžou Zhong sa Univerziteta Edit Kauan.
Istraživači razmišljaju o široj slici, ne samo da brinu o ustanovama za brigu o starima, već i o školama i vojsci.
„Možemo im pružiti visoku energiju, dug životni vek, lagano voće, povrće ili druge prehrambene proizvode“, rekao je Zhong.
Univerzitet sarađuje sa poljoprivrednom industrijom na pronalaženju nesavršenih proizvoda za pravljenje savršeno jestivih obroka.