Laboratorijski uzgojeno meso uskoro dobija dozvolu za prodaju u Velikoj Britaniji
Britanski restorani mogli bi da budu korak bliže tome da na svojim jelovnicima nađu odreske uzgojene u laboratoriji.
Veruje se da je izraelska kompanija Aleph Farms postala prva koja je podnela zahtev za odobrenje britanskoj Agenciji za standarde hrane.
Svaka ploča govedine, kojoj je potrebno oko četiri nedelje da raste, uzgaja se iz jedne serije ćelija uzetih od krave u Kaliforniji.
Iako su potrebne dve godine u proseku da se dobije odobrenje, kompanija planira da počne proizvodnju u Velikoj Britaniji u narednih nekoliko godina.
Prošla je decenija od kada je prvi put otkriven prvi kultivisani goveđi burger na svetu – napravljen od ćelija uzetih od životinje i uzgojenih u laboratoriji.
Ali dok je tehnologija napredovala, industrija je i dalje sputana u borbi za dobijanje regulatornog odobrenja.
Američka startap kompanija GOOD Meat postala je prva kompanija na svetu koja je prodala piletinu uzgojenu u laboratoriji nakon što je dobila zeleno svetlo u Singapuru 2020.
Međutim, trebalo je još tri godine pre nego što je uspela da ga predstavi u matičnoj zemlji kompanije u junu.
U Velikoj Britaniji još uvek nije dostupno meso uzgojeno u laboratoriji, a podaci iz industrije upozoravaju da je stroga regulativa najveća prepreka.
Britanske investicije u industriju su porasle poslednjih godina, a očekuje se da će tržište činiti skoro četvrtinu globalne potrošnje mesa do 2035. godine.
Aleph-ov prvi proizvod, ‘Petit Steak’, uzet je od vrhunske krave crnog angusa po imenu Lusi, koja je uzgajana u Kaliforniji.
Sve što je potrebno tehnologiji je jednokratna kolekcija oplođenih jaja krava da bi se uzgajali odresci za koje tvrdi da su „visokokvalitetni, ukusni i hranljivi“.
Poznati pevač urgira da se crnci presele iz Amerike u Afriku: SAD će se raspasti preko noći https://t.co/TV2mQqf9Mo
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 5, 2023
Uzgajanje odrezaka traje oko četiri nedelje i, kada se poveća proizvodnja, kompanija očekuje da će uzgajati hiljade tona odrezaka iz ove pojedinačne kolekcije ćelija.
Didier Toubia, izvršni direktor Alepha, rekao je: „Verujemo da će Velikoj Britaniji trebati nekoliko godina, ali potencijal je ogroman.“
Aleph planira da započne proizvodnju u Velikoj Britaniji u narednih nekoliko godina i u pregovorima je sa potencijalnim komercijalnim partnerima, rekao je on.
Međutim, malo je verovatno da će to biti ranije, jer je FSA rekla da je većini aplikacija za proizvode bilo potrebno oko dve godine u proseku da se završe.
Firma se prijavila FSA 21. jula – nedugo nakon što je podnela i zahtev u Švajcarskoj, prvi takav zahtev u Evropi.
Inicijalna tehnologija koja stoji iza Aleph Farms je pionir suosnivača profesora Šulamita Levenberga sa Techniona, prestižnog izraelskog tehnološkog instituta, koji je prethodne tri decenije proveo razvijajući metod uzgoja tkiva van tela.
Od Bregzita, Britanija je počela da preispituje način na koji odobrava novu hranu – proizvode koje ljudi ranije nisu jeli.
Režim u Evropskoj uniji je kritikovan zbog previše složenosti i nedostatka transparentnosti.
Više od 2 milijarde funti uloženo je u ovu industriju otkako je holandski naučnik Mark Post predstavio prvi hamburger od uzgojenog mesa na televiziji uživo 2013.
Nedavna studija je pokazala da bi meso uzgojeno u laboratoriji moglo smanjiti klimatske emisije do 92 procenta u poređenju sa konvencionalnom govedinom, još jedan narativ koji se ispostavio kao lažan.
Preko 150 kompanija na 6 kontinenata pokušava da razvije sopstvenu verziju, od kojih je oko 50 odsto u Evropi.
Investicije u Velikoj Britaniji su prošle godine porasle za 400 odsto, čime je Britanija postala broj jedan u Evropi po finansiranju ove tehnologije.