Kina zabranjuje korišćenje Iphone-a i drugih stranih uređaja
Wall Street Journal (WSJ) izvestio je u sredu da je zvaničnicima kineske vlade naređeno da ne koriste Apple iPhone i druge strane uređaje za posao, što bi potencijalno moglo da nanese veliki udarac prodaji tih uređaja u Kini, čija vladina birokratija zapošljava znatan deo stanovništva.
Apple, posebno, dobija oko 19% svog prihoda od prodaje u Kini, i dugo je bio omiljeni brend među kupcima vrhunskih kineskih pametnih telefona. WSJ je primetio da su neke kineske agencije dugo ograničavale upotrebu stranih telefona od strane svojih zaposlenih, ali su takva ograničenja nametnuta šire u poslednjih nekoliko nedelja i zaprećeno je oštrijom primenom.
Kineska ograničenja očigledno odražavaju ona koja je američka vlada nametnula kineskim brendovima kao što je Huavej iz bezbednosnih razloga. Neki američki saveznici su takođe zabranili ili ograničili kineske pametne telefone i mrežnu opremu.
„Kineski lider Si Đinping naglašava nacionalnu bezbednost dok se njeno rivalstvo sa SAD intenzivira, što je dovelo do pooštravanja državne kontrole nad podacima i digitalnim aktivnostima poslednjih godina. Kina je u julu počela da primenjuje ekspanzivno ažuriranje zakona o borbi protiv špijunaže“, navodi VSJ .
Kineski zakon protiv špijunaže stupio je na snagu 30. juna, namećući nejasnu i ekspanzivnu definiciju „špijunaže“ i dajući centralnoj vladi više moći nego ikada da kazni bilo šta što smatra špijuniranjem.
FINSKA prva u svetu započela testiranje DIGITALNIH PASOŠA- https://t.co/6DVNyzH54z
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 7, 2023
Kineski zakoni protiv špijunaže već su bili i strogi i hiroviti. Novi zakon olakšava istragu i kažnjavanje ljudi koji su tangencijalno povezani sa navodnim špijunskim aktivnostima, a on obuhvata pristup „celog društva“ koji snažno podstiče kineske građane da špijuniraju jedni druge i prijavljuju sumnjive aktivnosti .
Američki Nacionalni centar za kontraobaveštajnu i bezbednosnu službu (NCSC) upozorio je kompanije koje posluju u Kini da novi zakon o špijunaži daje Pekingu „proširene pravne osnove za pristup i kontrolu“ njihovim podacima i povećao opasnost da bi se korporacije „suočile sa kaznama za tradicionalne poslovne aktivnosti“.
„Zakoni takođe mogu primorati lokalno zaposlene državljane američkih firmi NRK [Narodne Republike Kine] da pomognu u obaveštajnim naporima NRK“, dodao je NCSC.
Sekretarka trgovine Gina Raimondo rekla je tokom prošlonedeljne posete Pekingu da je kineska stroga regulativa čini „neuložnom“ američkim firmama, što je izraz koji je razbesneo kinesku vladu. Ona je spomenula zakon o kontrašpijunaži kao jednu od najvećih briga koje je čula od američkih preduzeća koja posluju u Kini.
Sve veće zabrane Kine na stranim telefonima verovatno će učiniti američke i evropske firme još nervoznijim zbog poslovanja u Kini, a u kombinaciji sa iznenadnim povlačenjem diktatora Si Đinpinga sa samita G20 u Indiji, to šalje signal da se Kina okreće ka unutra kako se njena ekonomija raspada. a bezbednosne tenzije rastu.
Čini se da kineski proizvođači pametnih telefona ostvaruju određeni napredak ka nezavisnosti od zapadnih čipova i softvera. Analitičari su u ponedeljak srušili najnoviji Huavei Mate 60 Pro pametni telefon i otkrili da ga pokreće veoma napredan procesor domaće proizvodnje. Rano testiranje je pokazalo da se Mate 60 Pro ponaša uporedivo sa vrhunskim telefonima Apple-a i drugih vrhunskih proizvođača.
Huavei je odustao od trke 5G telefona nakon što su SAD ograničile svoj pristup čipovima 2019. godine, tako da Mate 60 Pro predstavlja agresivan povratak na to davno napušteno tržište, podržano sve snažnijim domaćim ekosistemom čipova. Kineski korisnici društvenih medija, kao i neki zapadni analitičari, rekli su da je izdavanje telefona vremensko da se poklopi sa Raimondovom posetom Pekingu kao namerni gest prezira.
„Raimondo dolazi da rashladi stvari, a ovaj čip [kaže] ‘vidite šta možemo da uradimo, niste nam potrebni,” rekao je Dan Hutečeson, analitičar TechInsights-a, kompanije koja je srušila novi Huavei telefon.
U utorak je Rojters izvestio da se Kina „sprema da pokrene novi investicioni fond od 40 milijardi dolara uz podršku vlade da subvencioniše svoju industriju poluprovodnika dok zemlja pokušava da sustigne SAD i druge rivale u trci da dominira u proizvodnji vrhunskih čipova .”
„Cilj fonda je veći od sličnih fondova pokrenutih 2014. i 2019. godine i navodno će se fokusirati na ulaganje u opremu koja se koristi u proizvodnji naprednih čipova“, primetio je Rojters, ističući da je Huavej već obezbedio 30 milijardi dolara vladinog finansiranja za izgradnju svog ekosistema za proizvodnju čipova.