Više od 200.000 ukrajinskih muškaraca pobeglo od mobilizacije za Nemačku – Više od milion širom Evrope
Pro-mirovna Alternativa za Nemačku tvrdi da brojke pokazuju da obični Ukrajinci žele primirje što je pre moguće
Više od 200.000 ukrajinskih vojno sposobnih muškaraca pobeglo je iz svoje zemlje u Nemačku od početka rata sa Rusijom, navodi se u pisanom odgovoru savezne vlade na pitanje portparola Alternative za Nemačku za spoljnu politiku Petr Bistrona.
Uprkos tome što je administracija ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog zabranila muškarcima starosti između 18 i 60 godina da napuste zemlju, ukupno 203.640 muških državljana Ukrajine koji su suočeni sa regrutacijom stiglo je u Nemačku od februara prošle godine.
Nemačka savezna vlada je navela da su 176.474 ukrajinska regruta još uvek boravila u Nemačkoj krajem juna ove godine.
„Brojke jasno pokazuju: Ukrajinci žele mir“, rekao je Bistron u odgovoru , ponavljajući poziv AfD-a na „neposredne mirovne pregovore između Ukrajine i Rusije uz posredovanje OEBS-a“.
UPRAVO SE EMITUJE! NE PROPUSTITE NAJNOVIJI PODCAST UŽIVO!
On je tvrdio da je stotine hiljada „vojno sposobnih Ukrajinaca pobeglo u Nemačku da bi izbegli besmislenu smrt“ i da je „prema izveštajima medija, još 650.000 u EU, Norveškoj, Švajcarskoj i Lihtenštajnu“.
Poslanička grupa AfD podnela je Bundestagu predlog mirovne inicijative u januaru ove godine, pozivajući saveznu vladu da se založi za raspoređivanje međunarodne mirovne delegacije koju predvodi Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) da pregovara o prekidu vatre u Ukrajini.
„Niko ne može da pobedi u ovom ratu, i samo ako to konačno prihvatimo i radimo na mirnom rešenju, mir će imati šansu“, rekao je Aleksandar Gauland, osnivač i počasni predsednik AfD.
Sam Bajstron je posetio Belorusiju u novembru prošle godine da lobira za takav ishod, rekavši za nemački list Bild da je njegova misija bila da istraži da li Belorusija može da pomogne u nastojanju da se uspostavi mir između dve nacije, kao i da poboljša bilateralne odnose između Nemačke i Belorusije.