Ovako radi farmakomafija! Isplivao ugovor PFIZERA i J&J sa Južnom Afrikom – Niko ne može da ih tuži za nuspojave
Isplivali su ugovori koji otkrivaju da niko ne može da tuži proizvođače vakcina protiv COVID-a u slučaju nuspojava ili smrti nastalih nakon vakcinacije.
Pfizer i Johnson & Johnson izvršili su pritisak na Južnu Afriku da primeni odredbe koje štite kompanije od tvrdnji o nuspojavama od vakcine COVID-19, pokazuju novoobjavljeni dokumenti.
Pfizer je implementaciju obeštećenja i fonda za obeštećenje učinio delom svog ugovora o vakcini protiv COVID-19 sa Južnom Afrikom, prema dokumentima do kojih je došla Inicijativa za zdravstvenu pravdu.
U jednom dokumentu se navodi da je Južna Afrika pristala da na sve načine brani Pfizer i njegovog partnera BioNTech, kao i njihove predstavnike, „od i protiv svih tužbi, potraživanja, radnji, zahteva, gubitaka, šteta, obaveza , poravnanja, kazne, novčane kazne, troškova i izdataka” koji proizilaze iz potraživanja proisteklih iz vakcine, uključujući povrede.
Jedini izuzeci su bili kršenje poverljivosti ili prevara.
Komponenta je bila deo dogovora između strana „o kome se ne može pregovarati“ , saopštila je Inicijativa za zdravstvenu pravdu u analizi dokumenata.
Johnson & Johnson je, u međuvremenu, takođe obezbedio obeštećenje i uvođenje šeme obeštećenja u svom ugovoru sa Južnom Afrikom.
NOVO! TREĆI SVETSKI RAT JE POČEO 2020. I KRAJ SE NE NAZIRE
U pismu od 23. februara 2021, ministri zdravlja i finansija Južne Afrike rekli su da je Džonson i Džonson zatražio šemu kompenzacije bez greške „kako bi se pozabavili neželjenim događajima koji su pretrpeli kao rezultat primene vakcine“.
„U razgovorima sa J&J, a J&J je priznao, da u Južnoj Africi ne postoji šema kompenzacije bez greške za neželjene događaje povezane sa vakcinom, i da bi dostupni zakonodavni mehanizmi za uspostavljanje šeme zahtevali neko vreme da se preduzme, čak i ako se sprovedu najefikasniji dostupni procesi“, napisali su oni.
U dokaznom predmetu priloženom ugovoru Džonson i Džonson , zvaničnici su rekli da će se tim planom nadoknaditi ljudima koji dokažu uzročnu vezu između vakcinacije koju su primili i njihove povrede, kako je odlučila komisija stručnjaka. Među ishodima koji su zreli za kompenzaciju bili su smrt, povreda i invaliditet. Nivo odštete, rekli su zvaničnici, „trebalo bi da bude dovoljan da žrtvama pruži dugoročnu pomoć“.
Zvaničnici su kasnije objavili ( pdf ) propise 22. aprila 2021., kojima je uspostavljena šema.
Šema bi „obezbedila brz i lak pristup nadoknadi za osobe koje pretrpe štetu, gubitak ili štetu kao rezultat povrede vakcinom“, navodi se u propisima.
Kao i slične šeme u drugim zemljama , uključujući Sjedinjene Države, šeme štite proizvođače vakcina od tužbi i obeštećuju žrtve novcem poreskih obveznika.
Pfizer i Johnson & Johnson nisu odgovorili na zahteve za komentar.
„Ne bih rekao da smo bili maltretirani, ali bili smo u situaciji da spasimo živote Južnoafrikanaca uprkos svim izgledima“, rekao je Foster Mohale, portparol južnoafričkog Ministarstva zdravlja, za Al Džaziru . „Odeljenje je sklopilo ove sporazume kako bi obezbedilo doze vakcine kako bi zaštitilo živote Južnoafrikanaca od smrtonosnog virusa koji je odneo više od sto hiljada života u Južnoj Africi.
Metju Kavano, docent na Univerzitetu Džordžtaun koji je analizirao ugovore, rekao je da su južnoafrički zvaničnici „radili na volju svake od ovih kompanija koje su zaista iskoristile tu priliku.
Do sada je isplaćeno samo nekoliko tužbi za povrede od vakcine, rekao je južnoafrički ministar zdravlja Džo Faala u junu .
Brojni neželjeni efekti injekcija su potvrđeni ili se sumnja, uključujući zgrušavanje krvi i upalu srca. Neki ljudi su umrli od povreda izazvanih vakcinom.