Nešto se dešava! Nova studija otkriva porast slučajeva RAKA kod mladih za 79%
Nova recenzirana studija otkrila je uznemirujući porast slučajeva raka među mladim ljudima.
Studija je objavljena u renomiranom časopisu BMJ Oncology i analizirala je podatke iz 1990. i 2019. godine.
Sproveo ga je tim istraživača sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Zhejiang i Instituta Usher Univerziteta u Edinburgu.
Istraživači su otkrili zapanjujućih 79% porasta novih slučajeva raka kod ljudi mlađih od 50 godina tokom tri decenije.
Tokom studije, istraživači su analizirali podatke iz studije Global Burden of Disease 2019.
Studija iz 2019. razmatrala je prevalenciju od 29 karcinoma u 204 zemlje ili regiona.
Istraživači su istraživali broj novih slučajeva, smrti, naknadne zdravstvene posledice i faktore rizika za ljude od 14 do 49 godina.
Samo u 2019. godini, ranih slučajeva raka u toj starosnoj grupi iznosilo je 3,26 miliona, što je povećanje od 79,1% od 1990. godine.
Autori studije su takođe primetili porast smrtnosti od raka za 27,7% od 1990. godine.
NE PROPUSTITE! KAKAV ŠOU U BUNKERU I KAKAVO RAZORUŽAVANJE „ELITE“
Prema timu istraživača, rak dojke, traheje, pluća, creva i želuca ima neke od većih stopa smrtnosti.
Slučajevi raka dušnika i prostate su zabeležili najveći porast od 1990. godine, a rak dojke je imao najveću stopu incidencije ranih slučajeva, otkrili su istraživači.
U međuvremenu, došlo je do opadanja slučajeva ranog raka jetre.
Severna Amerika je navedena kao jedan od regiona sa najvećom incidencom ranih karcinoma u 2019, zajedno sa Australazijom i Zapadnom Evropom.
U međuvremenu, mesta kao što su Istočna Evropa, Okeanija i Centralna Azija imala su najveću stopu smrtnosti.
„Povećana incidencija ranih karcinoma može delimično da pripiše sve većoj upotrebi skrininga i ranog otkrivanja u razvijenim regionima i zemljama“, napisali su autori studije.
Međutim, povećanje detekcije takođe može imati srebrnu podlogu.
Autor studije, dr Xue Li, ukazao je na „izuzetne“ napore u skriningu u Velikoj Britaniji koji su doveli do smanjenja broja smrtnih slučajeva u zemlji u vezi sa ranim pojavom raka.
„Na sreću, godišnja stopa smrtnosti od ranog raka u Velikoj Britaniji stalno opada, što je svedočanstvo izuzetnih napora za skrining i lečenje raka u poslednje tri decenije“, rekao je Li iz Centra za globalno zdravlje Univerziteta u Institut Ašer u Edinburgu, prema Independentu .
Ako se posmatrani obrasci tima nastave, istraživači su procenili da bi se dijagnoza raka u ranoj fazi mogla povećati za 31%, a smrtni slučajevi za 21%, do 2030.
Autori su primetili da „lokalno okruženje, način života i nivo dostupnog medicinskog tretmana“ mogu izazvati varijacije u slučajevima raka i stopama smrtnosti po regionima.
Pored genetike, otkrića su tvrdila da bi „zapadnjačka dijeta“, koja se sastoji od previše crvenog mesa i soli – i, posledično, nedovoljno voća i mleka – takođe mogla da dovede mlade ljude u opasnost.
Unos alkohola i upotreba duvana takođe su istaknuti kao faktori rizika od raka za one mlađe od 50 godina, pored nedostatka vežbanja, visokog indeksa telesne mase i povišenog šećera u krvi.