Čuli ste za meso iz laboratorije- Naučnici sada traže način da u laboratoriji proizvode i voće
Naučnici iz kompanije Plant and Food Research razmatraju proizvodnju voća, bez drveta, vinove loze ili žbuna.
„Mogli bismo da imamo potpuno novi sistem uzgoja sveže biljne hrane“, rekao je naučnik za biljke i hranu Ben Šon.
„Razlog zbog kojeg ovo radimo je da smo svi svesni da se svet menja. Imamo klimatske promene koje će izazvati prilično poremećaja u našim rastućim sistemima i gde živimo, kako rastemo i gde rastemo“, rekla je Samanta Boldvin, jedna od vođa pravca istraživanja biljaka i hrane.
Oni rade sa ćelijama iz niza voća, uključujući trešnje, breskve i jabuke.
Naučnici kažu da bi među prednostima moglo biti smanjenje uticaja proizvodnje hrane na životnu sredinu i mogućnost prehranjivanja buduće populacije u urbanim gradovima.
„Diverzifikacijom naših sistema rasta, možemo popuniti te praznine u godini gde bi mogli olakšati pritisak na proizvodnju na otvorenom“, rekla je Boldvin.
Ali uzgajivač borovnice iz Kenterberija Tim Pou ima zabrinutosti.
SVI bi trebali da budu zabrinuti jer NOVI zakon EU o cenzuri na internetu znači KRAJ slobode govorahttps://t.co/pWoWMnaFBd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 10, 2023
„Čini se da voće uzgajano u laboratoriji predstavlja rešenje za problem koji nemamo. Imamo dosta voća za snabdevanje tržišta“, rekao je on.
Kris Robb iz Clide Orchards-a rekao je da, iako lično nije njegova ideja o uzgoju voća, može doći do pozitivnih rezultata.
„Svaka inovacija i ulaganje u industriju je pozitivna stvar, posebno ako povećava potrošnju svežeg voća i povrća, i sa potencijalno novim sortama koje se pojavljuju koje su bolje i za tradicionalne sisteme gajenja“, rekao je on.
Istraživači kažu da se ne radi o pokušaju da se replicira tradicionalno voće, već o stvaranju nečeg novog i podjednako privlačnog.
„Ako jedete hranu, morate imati nešto što je dobrog ukusa i ima lepu teksturu i prijatno je za jelo, pa se fokusirajte na to“, rekao je Šon.
„Šta stavljamo u ovo voće uzgojeno u laboratoriji da bismo ga učinili hranljivim, a šta zatim stavljamo kao još jednu gomilu stvari da bismo ih održali nutritivnim ili da bismo se suprotstavili tome, to bi bila naša najveća briga“, pitao je Pov.
Istraživači još uvek nemaju sve odgovore, dok potpuno formirane laboratorijski plodove nećemo videti još nekoliko godina.