Naučnici i mediji najavljuju globalnu pandemiju SVINJSKOG GRIPA- „Nove sojeve mogu zaraziti i ljude“
Utvrđeno je da nekoliko ranije nepoznatih sojeva svinjskog gripa godinama kruži „neprimetno“ kod svinja u Kambodži – što predstavlja potencijalni rizik od pandemije.
Ovo je upozorenje međunarodnog tima istraživača, koji je primetio da izgleda da neki od novih sojeva uključuju viruse koje su svinjama preneli ljudi.
Tim je objasnio da su svinje ključni posrednik u nastanku i potencijalnom širenju virusa gripa između životinja i ljudi.
Svinje obezbeđuju pogodno okruženje za mešanje segmenata gena između ptičjih, svinjskih i ljudskih domaćina – omogućavajući evoluciju novih virusa.
Ovaj rizik je, primećuju stručnjaci, povećan povećanjem proizvodnje svinjskog mesa u poslednjih pet decenija, što je povećalo kretanje i međunarodnu trgovinu životinja.
Istragu su preduzeli evolucioni biolog profesor Ivon Su sa Medicinskog fakulteta Nacionalnog univerziteta u Singapuru i njene kolege.
Su je rekla: „Dugoročna evolucija različitih linija dovela je do uspostavljanja genetski različitih virusa koji kontinuirano kruže u populacijama svinja neotkriveni decenijama“.
„Naša studija je otkrila skriveni i složeni genomski pejzaž evolucije virusa svinjskog gripa u jugoistočnoj Aziji“.
Ovaj region je, dodala je, označen kao „žarište za raznovrsnost virusa i rizik od pojave novih virusa“.
U svojoj studiji, tim je sproveo nadzor za svinjski grip u 18 klanica svinja u Kambodži između marta 2020. i jula 2022.
Ukupno su prikupili više od 4.000 briseva nosa od svinja koje se nalaze u četiri različite provincije – od kojih je 72 svinje, ili oko dva procenta testiranih, pozitivno na virus gripa A.
Od ovih virusa, Su i njene kolege su identifikovale devet različitih grupa svinjskog gripa A, od kojih najmanje sedam nije ranije otkriveno između dve do 15 godina.
Tim je pronašao više H3 linija koje su ljudi preneli svinjama – i čini se da su kružile neotkrivene oko deceniju.
Nešto se dešava! Nova studija otkriva porast slučajeva RAKA kod mladih za 79%https://t.co/70aV4QlUys
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 10, 2023
Oni takođe navode da je podtip H1N1 bio preovlađujući i verovatno potiče od ljudi, a datira još od globalne pandemije 2009.
Kod svinja iz provincija Kandal, Pnom Pen i Takeo, studija je identifikovala dva sezonska virusa za koje se veruje da potiču sa Tajlanda.
Istraživači takođe navode da su izolovali novu varijantu svinjskog virusa H1N2 – izvorno izvedenu od ptica – sa genima koji su praćeni do Severne Amerike.
Iako je prva otkrila ovu varijantu, genomska analiza sugeriše da ona cirkuliše neotkrivena kod svinja u Kambodži od 2014.
Genetski dokazi pokazuju da su evropski virusi svinjskog gripa sporadično uneti u Kinu i jugoistočnu Aziju početkom 2000-ih.
Štaviše, čini se da je južna centralna Kina glavni izvor prenosa virusa svinjskog gripa sličnog evropskom u regionu od 2010. godine, pri čemu su se ovi sojevi šire širom Kine, a zatim u zemlje jugoistočne Azije poput Kambodže.
Evolucioni biolog, profesor Gevin Smit, koautor je studije i direktor programa Duke-NUS Emerging Infectious Diseases.
Rekao je: „Dok virusi svinjskog gripa obično izazivaju blage simptome kod svinja, oni predstavljaju pretnju pandemije za ljude.
„Ljudskoj populaciji možda nedostaje imunitet ili ima neadekvatnu zaštitu od novih sojeva virusa svinjskog gripa.
„Stoga, sistematski nadzor je ključan u ranom otkrivanju i upozoravanju na nove podtipove ili sojeve.
Pošto je njihova početna studija završena, istraživači sada rade na razvoju platforme koja je sposobna da identifikuje sve glavne genetske podtipove svinjskog gripa, za koje se nadaju da će pomoći u boljoj proceni širenja i pretnje pandemije novih virusa.
Ovaj skrining, objasnili su, ne uključuje samo podtipove svinja i ljudi, već i nekoliko ptičjih sekvenci, omogućavajući im da identifikuju da li su svinje i ljudska populacija zaražene podtipovima gripa.
Profesor Patrick Tan — Duke–NUS-ov viši prodekan za istraživanje — rekao je: „Rutinski i kontinuirani nadzor je neophodan u identifikaciji novih virusa kako bi se mogao proceniti rizik od njihovog prenosa.
„Zbog toga je ključno da efikasnije i kontinuirane metode nadzora budu integrisane sa automatizovanim analitičkim alatima kako bi se brzo pružile informacije o promenama u ljudskim i životinjskim patogenima.
„Takav sistem kakav razvija tim u Duke-NUS-u bi poboljšao zdravlje životinja kroz odabir efikasnih vakcina i pomogao ljudskom zdravlju praćenjem virusa sa potencijalom za prenošenje.
Potpuni nalazi studije objavljeni su u časopisu PNAS.