Meta stvara novu VEŠTAČKU INTELIGENCIJU kako bi parirala drugim AI SISTEMIMA
Zakerberg je poznat po plagiranju društvenih mreža i propastima svojih ideja kada je reč o tim plagijatima no nikad se ne zna možda mu ova ideja plagiranja veštačke inteligencije i prođe.
Meta je navodno u procesu izgradnje novog, moćnijeg AI modela otvorenog koda u želji da izazove najmoćnije sisteme svog rivala OpenAI…
Meta, matična kompanija platformi društvenih medija Facebook i Instagram, kaže da razvija novi model veštačke inteligencije (AI) koji će parirati najnaprednijem modelu iz OpenAI-a, prema ekskluzivnom Wall Street Journal- u .
Wall Street Journal je objavio da su pojedinci upoznati sa ovim pitanjem rekli da Meta ima za cilj da novi AI model bude „nekoliko puta“ moćniji od svog modela Llama 2 , koji je objavio ranije ove godine.
Za sada, izvori The Wall Street Journal-a su rekli da su planovi Mete za novi sistem da bude otvorenog koda i da, prema tome, omogući drugim kompanijama da naprave AI alate za proizvodnju teksta na visokom nivou, analize i drugih vrsta izlaza.
Protesti u Atini zbog novih ličnih karata: “Ne Digitalnom Ropstvu”https://t.co/tD4FlMIzbf
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 11, 2023
Kompanija je takođe gradila centre podataka neophodne za kreiranje sistema tako visokog nivoa dok je nabavljala više Nvidijinih H100 poluprovodničkih čipova , najmoćnijih i najpoželjnijih čipova koji su trenutno dostupni na tržištu.
Llama je obučena za 70 milijardi parametara, i dok OpenAI nije objavio svoje parametre za GPT-4, procenjuje se da su oni oko 150 milijardi.
Izvori su rekli da Meta predviđa da obuka za model velikog jezika (LLM) počne početkom 2024. i da bude spremna za puštanje negde sledeće godine. Verovatno će biti objavljen nakon Google-ovog predstojećeg LLM Gemini-a.
Microsoft je glavni podržavalac OpenAI-a i takođe je sarađivao sa Meta kako bi pomogao da Llama 2 bude dostupna na Azureu, njegovoj platformi za računarstvo u klaudu. Međutim, izvori su rekli da Meta planira da obuči svoj predstojeći model na sopstvenoj infrastrukturi.
Ovaj razvoj dolazi kada se velike tehnološke kompanije i vlade utrkuju u stvaranju, postavljanju i kontroli AI sistema visokog nivoa .
Nedavno je vlada Ujedinjenog Kraljevstva objavila da planira da potroši 130 miliona dolara na čipove velike snage za stvaranje AI sistema.
Širom sveta, u Kini, nedavno je stupio na snagu novi zakon ove zemlje o veštačkoj inteligenciji. Od tada, izvršni direktor Baidua, velike tehnološke kompanije sa sedištem u Kini, rekao je da je u zemlji objavljeno preko 70 AI modela .