BlackRock zatvara kineski ofšor fond
BlackRock zatvara ofšor fond fokusiran na Kinu usred nadzora Kongresa zbog njegove navodne uloge u usmeravanju američkih dolara kineskim firmama sa crne liste.
U nedavnom pismu akcionarima, predsednica BlackRock Global Funds-a Denise Voss rekla je da će najveći svetski menadžer novca zatvoriti Kineski fond za fleksibilni kapital zbog „nedostatka interesa akcionara“ i troškova ulaganja da bi fond nastavio da radi, za koje je rekla da „nije u najboljem interesu akcionara.”
BlackRock namerava da likvidira svu imovinu u okviru fonda i otkupi sve neisplaćene akcije do 7. novembra. Postojeći akcionari imaju opcije da prebace svoja ulaganja u drugi fond, prodaju svoje deonice pre datuma likvidacije ili dobiju automatske isplate za akcije kada se fond zatvori.
Otvoren u oktobru 2017. godine, Kineski fond za fleksibilni kapital je krajem avgusta imao vrednost imovine od oko 21,4 miliona dolara. Zabeležio je negativan prinos od 16,7 odsto u 2021. godini, što je broj koji se skoro udvostručio 2022, na negativnih 30,5 odsto.
Zatvaranje fonda usledilo je samo mesec dana nakon što je Komisija za izbor Predstavničkog doma Komunističke partije Kine pokrenula istragu o BlackRock-u i dobavljaču investicionih indeksa MSCI u vezi sa navodnim investicijama u kineske kompanije koje američka vlada smatra problematičnim.
Dve kompanije su zajedno omogućile ulaganje u više od 60 kineskih subjekata pogođenih američkim sankcijama zbog pitanja nacionalne bezbednosti ili ljudskih prava, rekli su zakonodavci, napominjući da je njihov pregled daleko od sveobuhvatnog i da je stoga stvarni broj kineskih kompanija koje su imale koristi verovatno veći. U pet fondova, BlackRock je uložio više od 429 miliona dolara u takve kineske firme protiv američkih interesa, prema odboru Predstavničkog doma.
Jedan od kineskih subjekata sa najvećim ulaganjem za Kineski fond za fleksibilni kapital je Tencent, kineski tehnološki gigant koji je podržan od države i koji je pomogao Pekingu da ućutka neslaganje i širi propagandu putem njegove popularne aplikacije za razmenu poruka WeChat. Druga dva su državni hidroenergetski operater China Yangtze Power i Nari Technology, najveći dobavljač električne opreme u zemlji.
Zakerbergova društvena mreža Threads blokira sve pretrage u vezi sa COVID-om https://t.co/WQuUchbl6D
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 12, 2023
U odgovoru na kongresnu istragu, BlackRock je za The Epoch Times rekao da je „u skladu sa svim važećim zakonima američke vlade“ u vezi sa „svim investicijama u Kini i na tržištima širom sveta“ i napomenuo da je jedan od 16 menadžera imovine koji nude američke indeksne fondove koji ulažu u kineske kompanije.
Kompanija nije odmah odgovorila na zahtev za komentar u vezi sa zatvaranjem kineskog fonda.
Ali u celosti, postoje sve veći znaci opreza američkih investitora prema kineskom tržištu. Dugo očekivani ekonomski oporavak nakon što je režim ukinuo svoju strogu politiku COVID-19 nije se dogodio. Umesto toga, zemlja se suočava sa usporavanjem ekonomije, sa naglim padom trgovine, milionima mladih Kineza koji se bore da nađu posao, stambenom krizom i rastućim tenzijama sa Sjedinjenim Državama.
U avgustu je predsednik Džo Bajden potpisao izvršnu naredbu o ograničavanju američkih investicija u Kini u napredne tehnologije kao što su veštačka inteligencija, kvantna tehnologija i poluprovodnici, navodeći rizike za nacionalnu bezbednost SAD.
Za američkog investitora, „ne postoji ništa veće od trenutnih trgovinskih tenzija između SAD i Kine“, rekao je za Epoh tajms Geri Dugan, glavni investicioni direktor Dalma Capital sa sedištem u UAE, globalne alternativne investicione platforme i strastvenog investitora iz Kine.
Kinesko regulatorno okruženje takođe predstavlja sve veće izazove za strane investitore. Kina je u julu zvanično proširila zakon protiv špijunaže koji bi mogao da kriminalizuje redovne poslovne aktivnosti. Vlasti su ove godine takođe naredile raciju u kancelariji Bain & Co. u Šangaju i u kancelariji kompanije Due diligence kompanije Mintz Group u Pekingu. U maju su rekli lokalnim operaterima „kritične strukture informacija“ da prestanu da kupuju proizvode od američkog proizvođača čipova Micron Technology.
„Sve češće čujem od američkog biznisa da ne treba ulagati u Kinu jer je postala previše rizična“, rekla je sekretarka za trgovinu Gina Raimondo 29. avgusta tokom zvanične posete Kini. Rekla je da je obavila 120 do 150 poziva sa poslovnim i radničkim liderima u pripremama za put.
Strani investitori su u avgustu odbacili kineske akcije rekordnom brzinom dok kineska ekonomija nastavlja da opada. Podaci iz hongkonške šeme trgovanja Stock Connect pokazuju da je prodaja ofšor trgovaca na kineskom tržištu akcija dostigla oko 11 milijardi dolara tokom tri nedelje od 7. avgusta.
Početkom avgusta, HSBC je saopštio da je smanjio svoju izloženost kineskoj komercijalnoj imovini za 5,5 milijardi dolara do kraja juna u poređenju sa prošlom godinom. Standard Chartered je takođe smanjio izloženost na 3 milijarde dolara, sa 3,7 milijardi dolara pre godinu dana.