Kakve sankcije? Nemačka priznaje da kupuje velike količine ruske nafte preko Indije
Evropske nacije nastavljaju da pronalaze načine da zaobiđu sopstvene sankcije na rusku energiju uvedene nakon početka specijalne vojne operacije u Ukrajini, a Nemačka sada priznaje da njihov uvoz iz posredničke Indije raste.
Uvoz naftnih derivata iz Indije od strane Nemačke — optužene za preprodaju uvezene ruske nafte ostatku sveta od strane EU i drugih — porastao je ove godine, uključujući porast sa 40 miliona dolara u prvih sedam meseci 2022. na 484 miliona dolara u istom periodu 2023. Meteorski porast je povećanje od 1.110 procenata za 12 meseci.
Podaci iz nemačke savezne vlade pokazuju, prenosi Tagespiegel, veliki deo svežeg uvoza nafte se koristi za proizvodnju lož ulja i benzina. Dok pravila sankcija pogađaju direktan i indirektan uvoz nafte i gasa iz Rusije, kada se izvezu trećoj strani, rafinišu i pretvore u „novi“ proizvod, pravila više ne važe.
Indija je glavni kupac ruske sirove nafte.
Klimatska represija je počela! Vlada Velike Britanije počeće da zatvara ljude koji negiraju klimatske promene https://t.co/3a6NhIlYhx
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 14, 2023
Tagesschau prenosi primedbe analitičara koji kaže da evropski embargo zapravo ne utiče na izvoz ruske nafte i da je lako videti kako Indija kupuje rusku naftu, a zatim je prodaje u malo izmenjenom obliku evropskim zemljama. Georg Zahman je za publikaciju rekao da je „veoma verovatno da Nemačka i druge evropske zemlje implicitno kupuju rusku naftu“.
Ovo zaobilaženje evropskih pravila o sankcijama od strane evropskih nacija, uključujući gigante poput Nemačke koji postavljaju narative i prioritete EU, odavno je shvaćeno. Najviši evrokrata Žozep Borel govorio je u maju o trgovini kroz Indiju, rekavši „moramo da reagujemo“.
Kao što je ranije objavljeno, uvoz ruskog prirodnog gasa — koji se koristi za proizvodnju električne energije i kućno grejanje i kuvanje — takođe je porastao u Evropskoj uniji ove godine. Opet nije pod uticajem sankcija EU ako se komprimuje i ohladi u tečni oblik (LNG), a zatim otpremi u Evropu pre nego što se ponovo pretvori u gas, uvoz je ove godine veći za 40 odsto u poređenju sa istim periodom 2021.
Rusija je druga posle Sjedinjenih Država kao dobavljač LNG-a za Evropsku uniju i prema sadašnjim trendovima 2023. će biti najveća godina ikada za uvoz ruskog goriva.
Ovom trgovinom se bavila i Velika Britanija, koja je kupovala ruske naftne derivate preko rafinerija u Indiji i Turskoj i uvozila mlazno gorivo napravljeno od ruske nafte.
Jedan aktivista protiv trgovine rekao je prošlog meseca: „Šokantno je da su zemlje u EU toliko naporno radile da se odviknu od isporučenog ruskog fosilnog gasa samo da bi ga zamenile isporučenim ekvivalentom. Nije važno da li dolazi iz cevovoda ili čamca – to i dalje znači da evropske kompanije šalju milijarde Rusiji“.