Velika Britanija: Alarmantan porast mrtvorođenih beba i beba koje umiru u roku od nekoliko nedelja
Broj beba koje su mrtvorođene ili umiru u prvih nekoliko nedelja života porastao je u Velikoj Britaniji, preokrenuvši osmogodišnji trend.
Godišnji izveštaj istraživača sa univerziteta Oksford i Lester pokazuje da je 2021. bilo 3,54 mrtvorođenih na 1.000 rođenih, u odnosu na 3,33 u 2020.
Sličan porast je primećen i za neonatalnu smrt – kada beba umre u roku od 28 dana od rođenja – sa 1,53 na 1.000 živorođenih u 2020. na 1,65 u 2021.
Prevremeni porođaji povećani su za 1,5 odsto.
Istraživači su rekli da su cifre stavile tačku na „konzistentno smanjenje stopa u Velikoj Britaniji od 2013. godine“, dok su dobrotvorne organizacije upozorile da brojke daju „alarmantu sliku gubitka beba“.
Podatke je objavio Mothers and Babies: Reducing Risk through Audit and Confidential Inquiries (MBRRACE-UK)(Majke i bebe: smanjenje rizika putem revizije i poverljivih upita), koji zajedno vode Nacionalna jedinica za perinatalnu epidemiologiju Oksfordskog populacionog zdravlja (NPEU) i Studije mortaliteta i morbiditeta novorođenčadi (TIMMS) Univerziteta u Lesteru.
Pokazuje da je 698.909 beba rođeno u 24. nedelji — klasifikovano kao izuzetno prevremeno rođeno — ili kasnije u Velikoj Britaniji 2021. godine, što je povećanje od 1,5 odsto u odnosu na 2020. godinu.
Poslanica u EVROPSKOM PARLAMENTU: Vraćaju se zaključavanja i maske, KAŽI NE (VIDEO) https://t.co/Ho1pQLD2Wv
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 17, 2023
Stope mrtvorođenosti su porasle među svim gestacijskim starosnim grupama, sa skokom od 12 odsto kod mrtvorođenih beba rođenim između 28. i 31. nedelje.
Bebe rođene pre 37. nedelje činile su 75 odsto mrtvorođenih i kasnih gubitaka fetusa, kao i 73 odsto neonatalnih smrti.
Najčešći uzroci mrtvorođenosti bili su placentne, urođene anomalije, pupčana vrpca i infekcija, pri čemu više od polovine (51,7 odsto) spada u ove grupe.
Ali postojao je „značajan deo“ mrtvorođenih kod kojih je uzrok smrti klasifikovan kao nepoznat.
Otprilike 77 odsto neonatalnih smrtnih slučajeva bilo je posledica urođenih anomalija, ekstremne nedonoščadi, neuroloških, kardio-respiratornih problema i infekcija.
Vlada se 2019. godine obavezala da će prepoloviti stopu mrtvorođenih, neonatalnih smrti, smrti majki i povreda mozga do 2025. godine.
Međutim, Robert Vilson, šef Jedinice za zajedničku politiku Sandsa i Tomija, rekao je da izveštaj MBRRACE-UK „jasno pokazuje da nerad košta bebe života“.
„To daje alarmantnu sliku gubitka beba širom Ujedinjenog Kraljevstva i situacija opisana u ovom izveštaju je jednostavno neprihvatljiva“.
„Ovo zahteva sveobuhvatan odgovor sa svih nivoa vlasti koji odgovara hitnosti i obimu problema“.
Brojke su takođe pokazale „značajan porast“ mrtvorođenih među ženama iz siromašnih područja što ukazuje na „proširivanje nejednakosti“.
Oko 4,69 na 1.000 beba rođeno je mrtvorođeno među ženama u najugroženijim grupama u poređenju sa 2,37 na 1.000 u grupama koje su najmanje ugrožene.
Stope mrtvorođenosti su takođe bile veće među tamnoputim ženama (7,52 na 1000) i azijskih (5,15 na 1000) nacionalnosti, u poređenju sa belkinjama (3,30 na 1000).
Zajednička jedinica za politiku Sandsa i Tomija pozvala je na „hitnu akciju“ kako bi se „pozabavila višestrukim pokretačima nejednakosti“ u svom izveštaju o napretku spasavanja života beba u maju.
Poziva se na mere kako bi se „osiguralo da svi dobiju negu u skladu sa nacionalno dogovorenim standardima, i veći fokus na učenje lekcija kada bebe umru“.
Vilson je dodao: „Stalno slušamo ove srceparajuće statistike, ali spasavanje života beba i rešavanje nejednakosti u trudnoći i gubitku beba još uvek nisu politički prioriteti, a trebalo bi da budu“.
Dr Habib Nakvi, izvršni direktor Opservatorije za rase i zdravlje NHS-a, rekao je da su „neproporcionalne stope smrtnosti“ za tamnopute bebe „alarmantne“.
Dodao je: „Potrebne su hitne akcije za rešavanje velikih izazova sa kojima se suočavaju majke koje su tamnopute i novorođenčadi iz etničkih manjina kako bi se značajno poboljšale prakse procene i nege“.
„Crnkinje imaju četiri puta veće šanse da umru tokom trudnoće ili porođaja u poređenju sa belkinjama, a žene iz Azije suočene su sa dvostruko većim rizikom od smrtnosti majki“.
„Iskreno, ovo su neprihvatljive statistike – majke i bebe plaćaju svojim životima za nedostatak aktivnosti na etničkim nejednakostima“.