Ispitivanja veštačke materice kod ljudi mogla bi uskoro da počnu
Američka uprava za hranu i lekove (FDA) održala je sastanak nezavisnih savetnika od 19. do 20. septembra. Dnevni red sastanka je da se razgovara o održivosti kliničkih ispitivanja korišćenjem tehnologije veštačke materice za poboljšanje preživljavanja i zdravlja izuzetno prevremeno rođenih novorođenčadi.
Navodno, tokom ovog sastanka, regulatori i stručnjaci su se bavili etičkim pitanjima i procenili različite ključne aspekte, uključujući potencijalne korake i dizajn ispitivanja ove tehnologije na ljudima.
Veštačka materica za prevremeno rođene bebe
Oplođenoj jajnoj ćeliji je obično potrebno devet meseci da sazre u bebu od oko 3-4 kilograma.
Međutim, na putu do dočeka novog života mogu se pojaviti komplikacije, što potencijalno utiče na zdravlje i dobrobit majke i fetusa u razvoju.
Infekcije, hormonske promene, hipertenzija i dijabetes mogu učiniti matericu nepovoljnim okruženjem za rastući fetus.
Ovo može dovesti do prevremenog porođaja, koji se dešava mnogo pre uobičajenog zdravog trajanja trudnoće od oko 40 nedelja.
Trenutni standard nege uključuje upotrebu inkubatora, koji se koriste za održavanje toplote i bezbednosti prevremeno rođenih beba sve dok njihova tela ne dostignu dovoljan nivo razvoja da napreduju van neonatalne intenzivne nege (NICU) u bolnici.
Sa brzim napretkom medicinskih istraživanja i tehnologije, veštačke materice se vide kao sledeći veliki proboj u tehnologiji.
Ovo je medicinska tehnika u razvoju koja ima za cilj da obezbedi kontrolisano okruženje van materice majke za trudnoću i rast izuzetno prevremeno rođene dece. Tehnologija veštačke materice biće namenjena posebno za bebe rođene u periodu gestacije manje od 28 nedelja koje mogu imati povećan rizik od smrti i morbiditeta.
👉Generalni sekretar UN-a unosi paniku: Čovečanstvo je „otvorilo kapije pakla“ puštajući da se klimatska kriza pogorša https://t.co/OlvT5fVKyR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 21, 2023
Veštačka materica testirana na jagnjetu
Navodno, Dečija bolnica u Filadelfiji (CHOP) traži odobrenje od FDA da započne prva klinička ispitivanja uređaja za veštačku matericu na ljudima pod nazivom Ekstra-uterno okruženje za razvoj novorođenčeta ili EKSTEND.
Istraživači CHOP-a su još 2017. utvrdili izvodljivost veštačke materice nazvane „Biobag“ za negovanje prevremenog jagnjeta.
Biobag je napunjen sa amnionskom tečnošću stvorenom u laboratoriji, oponašajući prirodno tečno okruženje koje okružuje fetus u materici.
Druge potrepštine, kao što je stalno snabdevanje kiseonikom, uvedene su u fetalni krvotok preko uređaja povezanog sa pupčanom vrpcom.
Nalazi su pokazali da je jagnje nastavilo da raste u Biobag-u do četiri nedelje nakon uzimanja iz prirodne materice što je ekvivalent od 23-24 nedelje u ljudskoj trudnoći.
„Naš sistem bi mogao da spreči teški morbiditet koji trpe izuzetno nedonoščad tako što bi potencijalno ponudio medicinsku tehnologiju koja trenutno ne postoji“, rekao je Alan V. Flejk, fetalni hirurg u CHOP-u, u saopštenju za štampu iz 2017.
Sve u svemu, u dokumentu FDA se navodi da održiva klinička ispitivanja na ljudima za AVT uređaj moraju pružiti dokaze koji „podržavaju normalan rast i sazrevanje organa, uz istovremeno smanjenje visoke stope morbiditeta povezanih sa nedonoščadima koji se primećuju sa trenutnim standardom nege NICU-a, kod novorođenčadi rođene izuzetno prerano.
Nulta Tačka/InterestingEngineering