Švajcarski parlament odobrio zabranu nošenja burki i izrekao velike novčane kazne
Švajcarski parlament odobrio je zabranu pokrivanja lica u zakonima za koje se smatra da su ciljani na muslimanke koje nose burke i nikabe.
Donji parlamentarni dom zemlje je u sredu velikom većinom glasao za predlog zakona, koji je usvojen sa 151 glasom za i 29 protiv. Gornji dom je prethodno odobrio zabranu, koju je snažno podržala desničarska Švajcarska narodna partija.
Zakon zabranjuje pokrivanje nosa, usta i očiju na javnim mestima, kao i u privatnim zgradama kojima je moguć pristup javnosti.
Zabrana će sada postati savezni zakon, a oni koji ga prekrše biće kažnjeni sa 1.000 švajcarskih franaka (1.114 dolara).
Pre dve godine, Švajcarska je na referendumu jedva glasala za javnu zabranu nikaba, burki, skijaških maski i bandana koje nose demonstranti. Preko 51 odsto glasalo je za, dok je skoro 49 odsto glasalo protiv.
Ispitivanja veštačke materice kod ljudi mogla bi uskoro da počnu https://t.co/deU9HqQYUc
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 21, 2023
Novi zakon ima niz izuzetaka, uključujući domaće običaje, verske službe, pozorišne predstave i maske za lice iz zdravstvenih i klimatskih razloga.
To sada dovodi Švajcarsku u red sa nekoliko drugih evropskih zemalja koje su zabranile burku u nekom obliku, uključujući Francusku, Belgiju, Bugarsku, Austriju, Dansku i Holandiju.
2009. godine, u drugoj politici fokusiranoj na muslimansku zajednicu, Švajcarska je zabranila izgradnju novih džamijskih minareta, kula koje su tradicionalno građene za pozive na molitvu, nakon kampanje koju su predvodile desničarske stranke.
Studija iz 2021. koju je sproveo Univerzitet u Lucernu pokazala je da je broj žena u Švajcarskoj koje su nosile nikab između 21 i 37, i nije pronašao nikakav dokaz da je bilo koja žena nosila burku.
Muslimani čine oko pet odsto švajcarskog stanovništva od 8,6 miliona, ili oko 390.000 ljudi, od kojih većina ima korene u Turskoj, Bosni i na Kosovu i Metohiji.