Visoki predstavnik EU: Migracije bi mogle da rasture BLOK
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel upozorio je da bi imigracija mogla da postane „sila raspada“ za blok od 27 zemalja, tvrdeći da neke države članice jednostavno „ne žele da prihvate izbeglice“.
Govoreći za Gardijan za intervju objavljen u petak, Borel je ukazao na rastuće nacionalističko raspoloženje širom Evrope, napominjući da „do sada nismo bili u mogućnosti da se dogovorimo o zajedničkoj migrantskoj politici“.
„Migracije su veća podela za Evropsku uniju. I to bi mogla biti sila raspada za Evropsku uniju“, rekao je on, dodajući: „Postoje neke članice Evropske unije koje su u japanskom stilu – mi ne želimo da se mešamo. Nećemo migrante. Ne želimo da prihvatamo ljude spolja. Želimo našu čistotu.”
Međutim, Borel je tvrdio da trenutni „nizak demografski rast“ Evrope znači da je nekim državama potreban priliv imigracije, nazivajući situaciju „paradoksom“.
Još jedna država uvodi pravila Klausa Švaba: Ukidanje mesa, mlečnih proizvoda i vlasništva nad automobilima https://t.co/1JHtm8gJF7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 20, 2023
„Ako želimo da preživimo sa radne tačke gledišta, potrebni su nam migranti“, nastavio je zvaničnik.
Borelovi komentari dolaze samo nekoliko dana nakon što je nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer izjavio da njegova zemlja više ne može da prima migrante i izbeglice, rekavši za italijanski list da je „ Nemačka, kao i Italija, na granici svojih mogućnosti“.
Predsednik je naveo „snažnu imigraciju sa istočnih granica, iz Sirije, Avganistana“, kao i dolazak „preko milion izbeglica iz Ukrajine“ u poslednjih godinu dana, i pozvao na „trajni mehanizam solidarnosti“ kako bi se obezbedio „pravičan distribucija” migranata u Evropi
Prema novinama Die Velt, Rim takođe preispituje svoju graničnu politiku usred naleta migracija, a zvaničnici su navodno obavestili druge članice EU da će Italija zaustaviti transfer migranata „na ograničeni vremenski period“ prošlog decembra . Rekli su da je taj potez povezan sa „iznenadnim“ tehničkim problemima u vezi sa kapacitetom za unos zemlje, iako je suspenzija nastavljena do 2023. godine, preneo je nemački list.
Dok je Borel upozorio da bi neslaganje oko imigracije na kraju moglo da ugrozi integritet EU, on je obećao da će za sada blok ostati netaknut. Odluka Britanije da napusti EU poslužila je kao „vakcina“ za druge članice, tvrdio je on, navodeći da „niko ne želi da prati Britance koji napuštaju Evropsku uniju“.
Migracije su ostale veoma sporno pitanje unutar bloka od 2015. godine, kada je EU pogođena prilivom izbeglica, kao i ekonomskih migranata, vođenih siromaštvom i ratovima u Africi i na Bliskom istoku.
Neke zemlje, uključujući Mađarsku i Poljsku, oštro su se protivile pokušajima Brisela da ih natera da prihvate i nasele migrante, koji su u početku stigli u druge zemlje članice. Italijanska vlada je u međuvremenu zatvorila svoje luke za brodove koji prevoze migrante iz severne Afrike, insistirajući da druge zemlje članice treba da podele teret njihovog prihvatanja. Zahtev za strožim graničnim kontrolama je takođe bio jedan od pokretača kampanje „Izlazak“ tokom referenduma o Bregzitu u Velikoj Britaniji 2016.