Pisci sporazuma SZO pozivaju vlade i velike tehnološke kompanije da se pozabave „infodemijama“ i „dezinformacijama“
Ideja o pandemiji je tek nedavno urezana u svačije umove (s pravom, s obzirom na nivo poremećaja izazvanog reakcijom na Covid na ličnom/poslovnom/nacionalnom nivou) – a sada, nadograđujući se na to stanje straha – imamo neologizam sa kojim se borimo.
„Infodemija“.
To je kada kažemo da je nešto „pandemija“ i to jednostavno nije dovoljno dobro. I kada želite da budete u mogućnosti da ciljate više politika/medija/osoba u isto vreme.
Već se pojavljuju izveštaji gde se ova izmišljena reč, „infodemija“, koristi kao da nešto znači. Nema ni citata oko toga – a govori se o „upravljanju“ situacijom, na način na koji to sada vide „globalni kreatori politike“ – to jest, pregovarači o sporazumima SZO.
Protivnici će reći da je agencija UN jednostavno odlučila da igra na elementu zastrašivanja i straha, tako što je u svojim nedavnim inicijativama uvela frazu front-and-center.
Najistaknutiji u ovom trenutku, naravno, je sporazum SZO o pandemiji. Poziva skoro sve – da „preduzmu akciju“.
Ne objašnjavajući šta je tačno bila prethodna pandemija, kako se s njom postupalo (baš dobro ili ne), odakle je nastala i zašto – SZO UN (Svetska zdravstvena organizacija) se sada „sprema za sledeću“.
Ipak, ovo nije društvena igra – od toga bi trebalo da zavise dobrobit i sredstva za život milijardi ljudi, u budućnosti.
Mejlovi dokazuju da je Bajdenova Bela kuća znala da će vakcine protiv COVID-a ubiti milione https://t.co/CN72tLtn7t
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 25, 2023
Ali sada, hajde da pretnju „infodemijom“ uzmemo zdravo za gotovo, jer bi oni koji prodaju reč bez sumnje želeli to od nas.
To je ovo: prvenstveno, poziv da se okupe vlade, istraživači, medijske organizacije i tehnološke platforme da preduzmu „jaču“ akciju protiv „novog fenomena“.
Ali šta je to? „Previše informacija, uključujući lažne ili obmanjujuće informacije u digitalnom i fizičkom okruženju tokom izbijanja bolesti“.
Šta kažete? Do sada je cilj bio proizvoljno označen kao „dezinformacije“ – ali sada je „previše informacija“ takođe problem? Šta – i u kom svetu – „previše informacija“ uopšte znači?
U ovom trenutku, UN i njihove agencije iskreno čine da ostave utisak kao distopijsko smeće.
Ali nemojmo ništa od ovoga olako shvatiti. Namera je, prema izveštajima i „studijama“ iz kojih izvode svoje narative, da vlade „prate uticaj dezinformacija na društvenim medijima, reaguju intervencijama koje ublažavaju i štite od štetnih efekata infodemije (…) da šalju poruke zasnovane na o „promeni ponašanja koje se mogu preduzeti“.“
To je prava septička jama niza narativa koje je svet pretrpeo u poslednjih nekoliko godina – naime, „identifikovati vodeće izvore dezinformacija, uključujući medije za identifikaciju i razotkrivanje dezinformacija, tehnološke platforme za praćenje i rešavanje dezinformacija smanjenjem distribucije lažnih ili obmanjujućih postova i usmeravanja korisnika do zdravstvenih informacija iz verodostojnih izvora”.
A onda, šta kažete na to da „naučna zajednica razvija automatizovane procese provere činjenica“.