Saudijska Arabija osudila tinejdžerku na 18 godina zatvora zbog tvitova
Nedavna teška kazna maloletnoj učenici Saudijske Arabije koju je izrekao pravni sistem kraljevstva privukla je globalnu pažnju i izazvala značajnu zabrinutost među grupama koje se zalažu za ljudska prava. Saudijski specijalizovani krivični sud osudio je 18-godišnju Manal al-Gafiri na 18 godina zatvora zbog njenih objava na društvenim mrežama u kojima se zalaže za političke zatvorenike. Al-Gafiri, srednjoškolka, imala je 17 godina kada su je vlasti uhapsile. ALQST, organizacija za ljudska prava koja prati i dokumentuje zloupotrebe u Saudijskoj Arabiji, izložila je njenu situaciju javnosti.
Ovaj zapanjujući slučaj oličava kontinuirano suzbijanje slobode govora u Saudijskoj Arabiji, posebno digitalnog aktivizma na platformama poput Tvitera(X). Pod vladavinom prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, kazne za rigidni sajber aktivizam su pojačane. Napori vlade da ukine kritike putem strogih kazni stvorili su zastrašujući efekat, ometajući društvo da izrazi svoje stavove i ograničavajući ljudska prava.
Primjenjujući takve zakone, saudijske vlasti nastavljaju da stežu živahno prostranstvo društvenih medija, stvarajući atmosferu cenzure. Nedavno su istaknuta dva vrhunska primera: smrtna kazna protiv Mohameda al-Ghamdija, penzionisanog nastavnika zbog njegovih komentara na Tviteru i Jutjubu, i 34-godišnja kazna za doktorsku kandidatkinju Univerziteta Lids, Salmu al-Šehab zbog njenih tvitova.
Istraživač iz Saudijske Arabije u Human Rights Watch-u, Joei Shea, primetio je da Gamdijeva kazna seže do opskurnog saudijskog zakona o borbi protiv terorizma koji je usvojen 2017. godine, ubrzo nakon što je Mohamed bin Salman preuzeo svoju poziciju prestolonaslednika.
Zakon je naišao na negativnu reakciju zbog svog izuzetno širokog tumačenja onoga što čini terorizam. Ova zloupotreba mera za borbu protiv terorizma kao sredstva za suzbijanje neslaganja guši žižu slobode govora i oslabljuje duh društva Saudijske Arabije. A slobodno bi se moglo reći da to važi i za Evropsku Uniju i SAD posle uvođenja zakona o ponašanju na internetu gde svako može biti označen kao Kriv dok se ne dokaže suprotno(deplatformisanje, demonetizacija…čak i kada se dokaže čovek gubi reputaciju i biva dehumanizovan).
Ove uznemirujuće priče iz pravosudnog sistema su moćni podsetnici da borba za slobodu izražavanja i ljudska prava, čak i suočena sa „lošim zakonima“, nikada ne bi trebalo da prestane.