Biorazgradive kese mogu biti „toksičnije“ od konvencionalnih plastičnih
Biorazgradive plastične kese za kupovinu mogu biti „toksičnije“ od konvencionalnih plastičnih kesa, pokazalo je špansko istraživanje.
Istraživači su uporedili ove dve vrste kesa u toksikološkom testu koristeći riblje ćelije.
Kada su biorazgradive kese korišćene za kompost, registrovale su viši nivo toksičnosti od njihovih plastičnih ekvivalenata, pokazala je studija španskog Nacionalnog istraživačkog saveta.
„Bili smo iznenađeni što ćelije izložene konvencionalnim plastičnim kesama nisu pokazale tragove toksičnosti. Međutim, otkrili smo ga u biorazgradivim, što je smanjilo održivost ćelija“, rekao je profesor Cinta Porte, glavni autor studije.
Istraživači su proučavali osam plastičnih potrošačkih proizvoda za jednokratnu upotrebu, uključujući četiri biorazgradive kese za kupovinu i četiri konvencionalna plastična proizvoda, uključujući boce za vodu, kese za nošenje i kese za smeće.
„Naša hipoteza je da toksičnost potiče od hemijskih aditiva koji se koriste za preradu materijala, pošto je bioplastiku, generalno, teže obrađivati od konvencionalne plastike“, navodi se u njihovom izveštaju.
„Proizvođači dodaju hemijske aditive kako bi napravili biorazgradive kese koje bi mogle biti posebno toksične“, dodaje se.
Promenio ploču! Savetnik američke vlade za vakcinaciju ODBIJA da primi “buster” zbog nuspojava (VIDEO)https://t.co/KNsQr6m3EK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 28, 2023
„Ključno je istražiti“
Istraživači su rekli da su njihovi nalazi istakli „važnost istraživanja efekata mehanizama degradacije kao što je kompostiranje na toksičnost plastike“.
„Od ključnog je značaja istražiti sastav novorazvijenih formulacija za kompostabilnu plastiku jer one mogu biti štetnije od konvencionalnih“, dodaje se u njihovom izveštaju.
„Rasprostranjena upotreba plastike koja se može kompostirati i njihova nepotpuna degradacija može dovesti do povećanog oslobađanja plastičnih aditiva i plastičnih čestica u životnu sredinu sa posledičnim štetnim implikacijama na životnu sredinu i ljudsko zdravlje.
Istraživači su rekli da je ovo preliminarna studija i da nije moguće reći kakvi će biti ti efekti na ljudsko zdravlje.
Španija je 2021. zabranila upotrebu konvencionalnih plastičnih kesa osim kompostabilnih i biorazgradivih kesa. Svi supermarketi koriste vreće označene kao „kompostabilne“.
Biorazgradive kese, koje se mogu naći u većini odeljaka za voće i povrće u supermarketima, često imaju etiketu „OK za kompost“, što znači da se pridržavaju zakona koji se odnose na industrijski kompost.
Studija implicira da postoji potreba da se revidiraju toksikološki testovi koji su trenutno potrebni za dobijanje ove vrste sertifikata, rekao je dr Amparo Lopez-Rubio, koautor studije.
„Potrebno je više istraživanja kako bi se garantovalo da će održive i bezbedne formulacije biti stavljene na tržište“, rekla je ona
Izveštaj je objavljen u časopisu Journal of Hazardous Materials.
Nulta Tačka/Telegraph