JPMorgan će platiti 75 miliona dolara za nagodbu na sudu zbog veza sa Džefrijem Epštajnom
JPMorgan Chase je dogovorio nagodbu sa Američkim Devičanskim Ostrvima zbog tužbe u kojoj se navodi da je banka omogućila Džefriju Epštajnu zločine trgovine ljudima u vezi sa seksualnim iskorišćavanjem.
Potvrđujući nagodbu od 75 miliona dolara u izjavi u utorak, JPMorgan je rekao da ne priznaje nikakvu odgovornost u dogovoru, ali da „duboko žali zbog bilo kakvog povezivanja“ sa Epštajnom.
Mail Online izveštava: Nagodba uključuje 30 miliona dolara koji će ići ka dobrotvornim grupama na Američkim Devičanskim ostrvima koje rade na borbi protiv trgovine ljudima, 25 miliona dolara vladi teritorije za finansiranje sprovođenja zakona i 20 miliona dolara za advokatske honorare.
Teritorija je tužila JPMorgan za najmanje 190 miliona dolara, rekavši da je banka ignorisala crvene zastavice o osuđenom seksualnom prestupniku Epštajnu jer je bio bogat i unosan klijent od 1998. do 2013.
Nagodbom, koju mora da odobri sudija, zaključuje se poslednji veliki pravni slučaj vezan za Epštajnovo zlostavljanje žena i devojaka, skandal koji je upleo neke od najmoćnijih svetskih ličnosti u finansijama i biznisu.
JPMorgan se takođe složio u junu da isplati 290 miliona dolara za rešavanje odvojene tužbe koju su pokrenule žrtve predatora.
U drugom slučaju, suosnivač kompanije Apollo Global Management Leon Blek je u julu platio 62,5 miliona dolara Američkim Devičanskim ostrvima kako bi izbegao bilo kakve pravne tužbe vezane za Epštajna.
Meso životinja vakcinisanih mRNK vakcinama uskoro u prodaji https://t.co/qHEH31uMfh
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 28, 2023
JPMorgan je najveća banka u SAD, sa imovinom od otprilike 3,7 biliona dolara i tržišnom kapitalizacijom od oko 422 milijarde dolara.
Akcije banke pale su za manje od jedan odsto nakon što je u utorak objavljeno poravnanje USVI-ja.
Nagodba rešava težak problem odnosa sa javnošću za Džejmija Dajmona, koji je bio izvršni direktor JPMorgan-a od 2006.
Dajmon je svedočio pod zakletvom u maju da je jedva čuo za Epštajna do finansijerovog hapšenja u julu 2019. i da se nije sećao nijednog razgovora o Epštajnu sa najvišim zvaničnicima.
Epštajn je umro u avgustu 2019. u zatvorskoj ćeliji na Menhetnu dok je čekao suđenje po federalnim optužbama za seksualnu trgovinu desetinama žena i devojčica u dobi od 14 godina. Medicinski istražitelj u Njujorku nazvao je njegovu smrt samoubistvom.
JPMorgan je u saopštenju naveo da je nagodba sa USVI „u najboljem interesu svih strana, posebno za one koji mogu imati koristi od napora u borbi protiv trgovine ljudima, i za preživele koji trpe nezamislivo zlostavljanje od strane ovih kriminalaca“.
„Firma duboko žali zbog bilo kakvog povezivanja sa ovim čovekom i nikada ne bi nastavila da posluje s njim da je verovala da je koristio banku na bilo koji način da počini svoje gnusne zločine“, saopštio je JPMorgan.
UŽIVO! Globalna elita prati svaki vaš korak – Stručnjak za bezbednost Ratomir Antonović u podcastu Mario Znahttps://t.co/ahUS6N6C1m
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 27, 2023
Nulta Tačka/MailOnline