Kinezi upali u Stejt Department – Poverljive informacije završile u rukama hakera
Hakeri koji su navodno povezani sa kineskom vladom infiltrirali su se u Stejt department nakon što su ranije ovog leta hakovali zaposlenog Majkrosofta i ukrali oko 60.000 mejlova iz sandučeta 10 zaposlenih, otkrivajući osetljive informacije, uključujući planove putovanja i diplomatska razmatranja.
Politico izveštava da je proboj, koji je izazvao šokove kroz Kapitol Hil, pojačao zabrinutost u vezi sa eskalirajućim hakerskim naporima koji navodno potiču iz Kine. Veruje se da su kompromitovane informacije veoma osetljive, a rute putovanja žrtava i diplomatska razmatranja su među najkritičnijim podacima kojima se pristupa. Incident nije samo podigao obrve u vezi sa međunarodnom sajber-bezbednošću, već je ponovo skrenuo pažnju na indo-pacifičke diplomatske napore, pošto je devet od deset kompromitovanih naloga e-pošte pripadalo pojedincima koji rade na srodnim pitanjima.
Otkrića su izašla na videlo tokom brifinga osoblja Senata, gde su najviši zvaničnici Stejt departmenta, uključujući šeficu za informacije Keli Flečer, otkrili detalje hakovanja. Zvaničnici su otkrili da su hakeri uspeli da provale u naloge koristeći token koji je ukraden od inženjera Majkrosofta, utičući na ukupno 25 entiteta. Ove brojke su u skladu sa javnim izveštajima koje je objavio Microsoft, koji potvrđuju obim i metod kršenja.
Ovo je samo najnovije otkriće štete koju je prouzrokovalo hakovanje Microsoft-a . Kako je Nulta Tačka ranije izvestila, do hakovanja je došlo kada su navodni kineski hakeri provalili nalog Microsoft inženjera:
Bloomberg izveštava da je Microsoft otkrio da su hakeri povezani sa Kinom kompromitovali korporativni nalog jednog od njegovih inženjera, a zatim iskoristili ovaj neovlašćeni pristup da ukradu digitalni ključ kako bi krivotvorili tokene za autentifikaciju. Ovi tokeni su im omogućili pristup nalozima e-pošte na Microsoft-ovim serverima u oblaku, uključujući one koji pripadaju sekretarki za trgovinu Gini Raimondo, predstavniku Donu Bekonu i zvaničnicima Stejt departmenta.
Sekretarka trgovine Gina Raimondo je takođe bila među onima koji su pogođeni kršenjem. Iako se Stejt department uzdržao od formalnog pripisivanja hakovanja kineskoj vladi, Raimondo se nije uzdržala, prozivajući kinesku vladu zbog hakovanja njenog naloga tokom nedavne posete Kini.