Blinken: Kina je najveća pretnja za „liberalni svetski poredak“ kojim upravlja Amerika
Vašington ulaže milijarde dolara u sukob u Ukrajini, u ime poraza i „slabljenja“ Rusije, a ipak je državni sekretar Entoni Blinken ove nedelje istakao Kinu kao pravu „pretnju“ SAD i „liberalnom svetskom poretku“ .
Bajdenovog visokog diplomatu intervjuisao je Džefri Goldberg iz Atlantika , koji je između ostalog pitao da li Rusija ili Kina predstavljaju veću „pretnju“ Sjedinjenim Državama. Blinken je odgovorio rekavši da Kina ima „svakako mnogo veću sposobnost od Rusije da pokuša da oblikuje kako izgleda međunarodni sistem“.
Pozivajući se na Kinu, Blinken je odgovorio: „Mislim da oni žele svetski poredak, ali svetski poredak koji traže je duboko neliberalan po prirodi; naš je liberalan sa malim slovom. I to je suštinska razlika.“
Na pitanje šta motiviše Kinu, Blinken je rekao: „Mislim da ono što ona traži jeste da bude dominantna sila u svetu u vojnom, ekonomskom, diplomatskom smislu“.
Isprani mozgovi! Francuzi podržavaju predlog da se uvede doživotno ograničenje letenja avionom – 4 puta za ceo život https://t.co/1YYdkqSYet
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 1, 2023
Ispod je kompletna razmena iz transkripta:
GOLDBERG: Da li je Rusija sada veća pretnja za SAD i zapadne demokratske interese ili je Kina zapravo broj jedan?
SEKRETAR BLINKEN: Oni su veoma različiti po svojoj prirodi. – Kina ima – po svom vojnom kapacitetu, svom ekonomskom kapacitetu, iako malo više osporavanom ovih dana, svojim diplomatskim kapacitetima, svojim prisustvom širom sveta – svakako mnogo veću sposobnost od Rusije da pokuša da oblikuje kako izgleda međunarodni sistem. I mislim da oni žele svetski poredak, ali svetski poredak koji oni traže je duboko neliberalne prirode; naš je liberalan sa malim „L“. I to je suštinska razlika. Svet koji se nadamo da ćemo oblikovati izgleda veoma drugačije od sveta koji bi oni tako voleli –
GOLDBERG: Šta Kina želi na kraju?
SEKRETAR BLINKEN: Mislim da ono što traži jeste da bude dominantna sila u svetu vojno, ekonomski, diplomatski. I u zavisnosti od svrhe koju to donosi, to može pokrenuti stvari u jednom ili drugom pravcu. Ali u osnovi mislim da je to ono što Kina traži, to traži Si Đinping, i to u izvesnom smislu nije iznenađenje. U Kini postoji izuzetna istorija, i mislim da ako pogledate i poslušate kineske lidere, oni traže da povrate ono za šta veruju da im pripada pravo mesto u svetu.
Ovo odražava skorašnja i šira razmišljanja establišmenta odbrane i istraživačkih centara Vašingtona koji Kinu vide kao najozbiljniju dugoročnu pretnju za SAD, sa Rusijom na drugom mestu.
Na primer, dokument o strategiji nacionalne odbrane (NDS) iz 2022. koji je izradio Pentagon identifikovao je Kinu kao „najsveobuhvatniji i najozbiljniji izazov strategiji nacionalne bezbednosti SAD“ – opet uprkos tome što je najveći deo budžeta za odbranu i strane pomoći sada usmeren na Ukrajinu. Neki kongresni jastrebovi, posebno među republikancima, postavljaju pitanje zašto se više ne troši na jačanje Tajvana i suprotstavljanje Kini.