Švajcarski pisac osuđen na 60 dana zatvora jer je novinarku nazvao „debelom lezbejkom“
S obzirom da je Švajcarska dom tehnokratske avangarde koja ima zadatak da uvede novi totalitarizam svetskog poretka na Svetskom ekonomskom forumu, nedavna presuda švajcarsko-francuskom piscu za ono što bi se najbolje moglo opisati kao misaoni zločin ne bi trebalo da bude iznenađenje. Pisac i društveni komentator Alen Soral osuđen je na 60 dana zatvora jer je kažnjavao svog kritičara nakon što je ciljao na njegov izgled tela i seksualnu orijentaciju. Soral se obrušio na novinarku tako što je nazvao „debelom lezbejkom“ uz još oštrije kritike. Švajcarski sud u Lozani utvrdio je da Soralove podrugljive izjave predstavljaju krivična dela klevete, diskriminacije i izazivanja mržnje. Presuda koja je na kraju izrečena Soralu bila je okrutna ironija čak i nadrealnija od bilo kog satiričnog polemičkog društvenog komentara koji je mogao da napiše.
Soralove primedbe dogodile su se pre dve godine kada je kritikovao Ketrin Mačerel, novinarku koja se ponosila što koristi svoju platformu da unapredi svoje zalaganje za LGBT ciljeve. Polemičar se obratio Fejsbuku kako bi izneo svoje nezadovoljstvo u video snimku u kojem je Mačerel opisao kao „nezavisnu“ zbog njenog aktivizma. Njegove primedbe su rezultirale njegovim hapšenjem, osudom i kaznom od 3 meseca zatvora u aprilu 2021. Soralova kazna je bila jedna od prvih koja je usledila nakon sveobuhvatnog zakona iz 2020. koji je kriminalizovao homofobične izjave proširivanjem obima postojećih zakona protiv diskriminacije kako bi se proširila zaštita ljudima na osnovu njihove seksualne orijentacije. Međutim, Soral je u početku uspeo da izbegne zatvorsku kaznu koja mu je izrečena nakon uspešne žalbe u decembru 2022. godine, umesto što je kao kaznu dobio samo novčanu kaznu.
Austrijski kancelar pozvao siromašne porodice da hrane decu u Mekdonaldsu (VIDEO) https://t.co/dATYWsw0Yg
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 3, 2023
Dok je Soral u početku bio u stanju da izbegne osuđujuću presudu, tužioci su bili nemilosrdni u svom postupku tako što su pokrenuli dalju žalbu koja bi na kraju dovela do maksimalne kazne koju je sud mogao da izrekne. Ta šestomesečna zatvorska kazna premašila je prvobitnu tromesečnu zatvorsku kaznu sa kojom se suočio. Odluku da se Soral kazni po punoj snazi zakona pozdravile su LGBT grupe širom Švajcarske kao svedočanstvo uspeha kriminalizacije slobode govora u zemlji. „Ova sudska odluka je važan trenutak za pravdu i prava LGBTQI osoba u Švajcarskoj“, rekao je Murial Vaeger, kodirektor grupe lezbejskih aktivista LOS. Vaeger je nastavio da smatra da je „Osuda Alena Sorala snažan signal da se homofobična mržnja ne može tolerisati u našem društvu“.
Dok Soralova osuda služi kao nacrt za instrumentalizaciju švajcarskog pravosudnog sistema, opet kritičara LGBT grupa, pisac je pomalo laka meta s obzirom na njegovu kontroverznu prošlost i već provereni krivični dosije. Pre nego što se preselio u Švajcarsku, Soral je osuđen na godinu dana zatvora 2019. u rodnoj Francuskoj zbog ilustracije koju je napravio 2016. godine, Soral je optužen za karikaturu koju je objavio u ozloglašenom satiričnom listu Charlie Hebdo. Njegov doprinos polemičkoj publikaciji predstavljen je na stranici pod nazivom „Chutzpah Hebdo“ na kojoj je bila ilustracija Čarlija Čaplina ispred Davidove zvezde koji pita „Šoa, gde si?“ u igri reči za koju je sud presudio da je to krivično delo negiranja holokausta. Iako je Soral osuđen na godinu dana zatvora, nije se pojavio na sudu na izricanju presude, već je najavio da planira da uloži žalbu na presudu pre nego što potraži utočište u Švajcarskoj.
Konačno, kontroverze koje su dovele do toga da Soral pobegne iz Francuske pratiće ga u Švajcarsku. Usred proširenja zakona širom Evrope što dovodi do hiljada hapšenja zbog komentara na internetu za koje se smatra da su govor mržnje, čini se da Soral ili bilo koji disident koji osporava narative koje je odobrila vladajuća elita nigde na kontinentu ne mogu da pronađu bezbedno utočište.