FACEBOOK cenzurisao istinit članak koji govori o količini mRNK u majčinom mleku nakon vakcinacije protiv COVID-a
Fejsbuk se ponovo našao na čelu kontroverzi u vezi sa cenzurom tačnih informacija u vezi sa COVID-OM 19. Ovo nije prvo putovanje giganta društvenih medija u burne vode kontrole informacija; ranije ove godine, izvršni direktor Meta Mark Zakerberg priznao je da je ugušio istinit sadržaj o pandemiji po nalogu establišmenta.
Njegovo priznanje usledilo je nakon što su i američka vlada i Svetska zdravstvena organizacija proglasile hitnu situaciju za javno zdravlje COVID-19. Ovo je navelo Metu da smanji svoju politiku medicinskih „dezinformacija“, iako platforma naizgled istrajava u svom nastojanju da ućutka određene narative.
Kako je izvestio Public , najnoviji slučaj cenzure izašao je na videlo kada je Facebook pokrenuo proveru činjenica, označio i smanjio vidljivost članka pod naslovom „MRNK vakcine Covid u majčinom mleku pokazuje da je CDC lagao o bezbednosti“. Ispitivanje koje je predvodio Facebook nije imalo za cilj da razotkrije istinitost članka, već je umesto toga bilo usmereno na ono što se smatralo kao „kontekst koji nedostaje“.
Članak, zasnovan na nedavnoj Lancet studiji, skrenuo je pažnju javnosti na dokaze o tragovima mRNK vakcine u majčinom mleku, nalaz koji je u suprotnosti sa prethodnim uveravanjima CDC-a.
Uprkos činjenici da su ove žene bile zaobiđene u prvobitnim ispitivanjima vakcine, dobile su zeleno svetlo za vakcinaciju, na osnovu sada upitnog saveta CDC-a.
Facebook-ova revizija je ekstrapolirala „kontekst“ da bi trudnice trebalo da nastave sa vakcinacijom, čime je sklonjen primarni diskurs članka koji je trebalo da baci svetlo na obmanjujuće informacije koje je raširio CDC.
Metodologija koju koristi Facebook u ovom slučaju se proteže dalje od pukog ispitivanja činjenica. Smanjivanjem širenja članka, platforma efektivno guši kritičko ispitivanje tvrdnji državnih zdravstvenih vlasti, čime se podriva pravo javnosti da bude informisana i da se uključi u ključni diskurs.
Neprestano druženje Fejsbuka sa cenzurom, posebno kritičnih zdravstvenih informacija, postavlja značajna pitanja o ulozi platformi društvenih medija u savremenom informacionom ekosistemu. Narativ koji se razvija naglašava neophodnost transparentnog, decentralizovanog i odgovornog okvira za širenje informacija, koji je imun na neprikladan uticaj i koji služi kolektivnom nastojanju za istinu.