Kina preuzela dominaciju u svemirskim laserima koji bi mogli promeniti prirodu ratovanja
Narodnooslobodilačka armija, vojska Komunističke partije Kine, nedavno je najavila napredak u ključnim programima naoružanja koji bi mogli promeniti prirodu rata.
Kineski naučnici tvrde da su imali neočekivani uspeh u razvoju mikrotalasnog (HPM) oružja velike snage, navodi The Diplomat. Časopis napominje da je u januaru Huang Venhua, zamenik direktora kineskog severozapadnog instituta za nuklearnu tehnologiju, nagrađen za svoje istraživanje usmerene energije, koju koristi HPM oružje.
HPM sistemi su u stanju da unište elektronsku opremu, a u doba kada se većina borbenih sistema — od tenkova do aviona, radija do satelita — oslanja na elektroniku, oružje bi moglo da promeni način na koji se ratovi vode. Ratni brodovi će biti opremljeni HPM oružjem za presretanje dolazećih projektila.
HPM projekat, zajedno sa drugim projektima koji uključuju lasere i elektromagnetne impulse, deo je programa kineskog režima „Asassin’s Mace” (ili „Aduta”) koji je osmišljen da pobedi tehnološki superiornijeg protivnika onemogućavanjem ili uništavanjem tehnologije koja čini protivnika superiornijim.
Majkl Pilsberi, konsultant iz Pentagona, napisao je u svojoj knjizi „Stogodišnji maraton“ iz 2016. da su Sjedinjene Države prvi put izgubile u simuliranoj ratnoj igri kada je od njegovog tima zatraženo da upotrebi kinesko oružje Assassin’s Mace.
On je napisao da je u vežbama, „kad god je kineski tim koristio konvencionalne taktike i strategije, Amerika pobeđivala — odlučno. Međutim, u svakom slučaju gde je Kina koristila metode Assassin’s Mace, Kina je bila pobednik“.
Prema Ričardu Fišeru, starijem saradniku u Međunarodnom centru za procenu i strategiju, novi razvoj kineskog režima ide čak i dalje od programa Assassin’s Mace i predstavlja sveukupni zaokret ka „konceptima ratovanja pete generacije“.
To je pomeranje ka oblastima sajber ratovanja, elektronskog ratovanja i svemirskog ratovanja, korišćenjem autonomnog oružja.
Smanjenje stanovništva za 90% rešilo bi sve “probleme” – tvrdi počasna članica Svetskog Ekonomskog Foruma (VIDEO) https://t.co/KmooGSMsGX
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 10, 2023
Ključ za ovu promenu, rekao je on, je novi ogranak kineske vojske Strateške podrške, uveden u decembru 2015. Fišer je rekao da nova grana donosi novo vojno oružje pod jednim krovom i demonstrira „oružanje širokih informacionih sposobnosti, plus naoružanje svemirskog prostora“.
Konkretno, ideja svemirskog ratovanja bila je u centru pažnje tokom Hladnog rata. Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sovjetski Savez potpisali su Sporazum o svemiru 1967. godine, koji je sada ratifikovalo 105 zemalja. Postavio je zakone o korišćenju svemira i zabranio bilo kojoj naciji da postavlja nuklearne bojeve glave u svemir.
Ono što program, međutim, nije zabranio je upotreba konvencionalnog oružja u svemiru, a Kina, posebno, razvija oružje dizajnirano da uništi ili onesposobi satelite — koji su Ahilova peta američke vojske.
The National Interest, časopis za međunarodne poslove, objavio je 10. marta da „kineska vojska razvija moćne lasere, elektromagnetne šinske puške i mikrotalasno oružje velike snage za upotrebu u budućem ‘laganom ratu’ koji uključuje svemirske napade na satelite.
To citira kineski vojni časopis iz 2013. godine, u kojem su istraživači otkrili ideju postavljanja hemijskog lasera od pet tona u nisku orbitu Zemlje. Oni su napisali da je „u budućim ratovima razvoj ASAT [protivsatelitskog] oružja veoma važan“ i da će „kosmičko-bazirani laserski sistem oružja biti jedan od glavnih razvojnih projekata ASAT-a“.
Članak Diplomat je 11. marta izvestio da bi razvoj Kine u oblasti mikrotalasnog oružja velike snage „potkopao efikasnost čak i najnaprednijih američkih projektila“, a „aplikacije bi takođe mogle da uključuju njegovu upotrebu kao antisatelitskog (ASAT) oružja ili ugradnju sa projektila u cilju savladavanja protivvazdušne odbrane neprijatelja“.
Fišer je rekao da bi korišćenjem svemirske laserske platforme Kina „ostvarila san o strateškoj odbrambenoj inicijativi Ronalda Regana“, pošto im daje odbrambeni sistem velikih razmera koji bi mogao da presreće bojeve glave.
Fišer je rekao da sve u svemu, opasnost od sistema naoružanja pete generacije raste i da kineska vojna doktrina i razvoj čine značajan korak u tom pravcu.
Sa svojim predloženim laserskim sistemom, posebno, on je rekao da bi u ratnom scenariju sa Kinom mogli da „obore sve naše satelite koje koristimo za gađanje Kine, za komunikaciju sa našim snagama, za sprovođenje optičkog ili elektronskog nadzora. Mogli bismo vrlo brzo da postanemo slepi i ranjivi na kineske udare; i ako bismo pokrenuli sopstvene udare, ovi laseri bi mogli da obore dolazeće bojeve glave“.
Fišer je rekao da će ovaj sistem prevazići sistem protiv balističkih raketa poznat kao THAAD, ili Terminal High Altitude Area Defense, koji Sjedinjene Države trenutno raspoređuju u Južnoj Koreji.