Sjedinjene Američke Države teže ka finansijskom nadzoru u kineskom stilu
Pokreću se prilično ozbiljne sumnje u vezi sa smerom kojim idu američki finansijski sistem i povezane tehnološke kompanije, ovoga puta od strane Biroa za zaštitu potrošačkih finansija (CFPB).
Šef ove vladine agencije Rohit Čopra otišao je toliko daleko da je jednom događaju nazvanom „Učiniti američki platni sistem funkcionalnim za digitalni vek“ rekao da situacija „teži ka“ modelu nadzora koji je na snazi u Kini.
To bi mogao biti ishod ukoliko se ne uvede nova regulativa koja bi sprečila sve manji broj finansijskih firmi (sa sve većim delom kolača) i tehnoloških kompanija u poslovima plaćanja, upozorio je Čopra.
Koren zabrinutosti šefa CFPB-a, način na koji ga je predstavio, jeste sve veće prikupljanje ličnih finansijskih podataka ljudi i kako smanjiti taj trend.
Čoprina ideja je da uvede nova pravila koja bi regulisala način na koji platni servisi izveštavaju o načinu na koji koriste lične podatke, a to se tiče i „privatnih valuta“ – među njima i digitalnih valuta.
Prema Čopri, ovo je neophodno jer je očigledno da smo sada došli do tačke u kojoj ove privatne kompanije imaju u rukama toliko podataka da je njihova „moć nad finansijskim odlukama ljudi“ postala „bez presedana“.
Čini se da je CFPB zabrinut da će doći do „prekomernog“ nadzora i „čak i finansijske cenzure“ u slučaju da se stvari nastave bez niza novih regulatornih mera, koje bi garantovale da se plaćanje i trgovina neće mešati kao u Kini.
Coca-Cola umešana u kupovinu dece i „organa na crnom tržištu“ u Ukrajini https://t.co/dmcDt8R25S
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 10, 2023
Jedno od ovih pravila bi omogućilo CFPB-u direktan nadzor nad uslugama nebankarskih platformi koje su usmerene ka finansijskom sektoru – „da bi se ograničile mogućnosti nadzora“.
Da bi podržao sve ovo, Čopra je ušao u to kako funkcionišu kineski Alibaba i WeChat, kao primer upozorenja u šta bi SAD mogle da klize.
Bilo je govora i o digitalnim valutama, a Čopra je posebno govorio o stabilnoj valuti američkog trezora i o rizicima koje to donosi u smislu nadzora, ali i o „destabilizirajućem pokretanju tokena“.
Nova pravila su i ovde lek, prema rečima šefa CFPB-a, koji bi želeo da naloži da tehnološke kompanije daju „više informacija“ o svojim poslovnim modelima.
Ali Čopra takođe želi više uvida u „njihovu politiku oko izdavanja novih digitalnih valuta i novih ispitivanja njegove agencije“, kažu izveštaji.
Dr Borislav Antonijević – Elita se ne zaustavlja, nećemo ni Mi | Mario Zna 241 | Uživo