Nemački ministar Ekonomije i član Zelenih poziva na još VEĆU IMIGRACIJU u Nemačkoj uprkos protivljenju naroda
Uprkos tome što se javno mnjenje širom Nemačke protivi liberalnoj imigracionoj politici iz nedavne prošlosti i sadašnjosti, istaknuti vladini zvaničnici nastavljaju da lobiraju u korist masovne imigracije kako bi se rešio nedostatak radne snage u zemlji.
Robert Habek, nemački savezni ministar ekonomije i član Zelene stranke, pozvao je na još više imigracije, iako se zemlja suočava sa stambenom krizom, prenatrpanošću u obrazovanju i zdravstvu i zabrinjavajućim porastom migrantskog kriminala.
U razgovoru za list Rheinische Post , Habek je rekao da je „očigledno“ da Nemačka ostaje „zavisna od imigracije“, insistirajući da je to i dalje neophodno kako bi se „generisao rast i obezbedio prosperitet“.
Habek je naveo da kompanije širom zemlje „očajnički“ traže više radnika i tvrdi da je nedostatak raspoložive radne snage doveo do toga da su trgovinske i zanatske kompanije bile primorane da odbiju narudžbine, a restorani morali da ograniče radno vreme.
„Hitno nam treba više kvalifikovanih radnika. Svi to već osećamo u svakodnevnom životu“, rekao je on.
KINA: Muškarac kažnjen sa 144.000 dolara jer je pokušao da zaobiđe cenzuru na internetuhttps://t.co/zDK9MiljFB
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 14, 2023
Habekov nepopularan odgovor na uočeni nedostatak radne snage je dalja liberalizacija nemačkog viznog sistema. Savezni ministar ekonomije se založio za izdavanje većeg broja radnih dozvola i nižih pragova kako bi se privuklo još više stranih državljana da odu u Njemačku i revitalizovali njenu posrnulu ekonomiju.
„Znam da u nekim slučajevima postoje rezerve prema tome, i naravno, potpuno je jasno da nam je potrebna bolja kontrola ko dolazi u zemlju i da oni kojima nije dozvoljeno da ostanu moraju brzo da odu. To je za mene neosporno“, rekao je Habek dok je pokušavao da zabrani svoj odgovor.
Tvrdio je da je potrebno preduzeti dalji diplomatski rad kako bi se osiguralo da bilateralni sporazumi o povratku migranata budu održivi.
Habekove primedbe dolaze u trenutku kada se velika većina nemačkih građana razočarala liberalnom migracionom politikom sadašnje i prethodne savezne administracije.
Anketa ARD-DeutschlandTrend objavljena krajem prošlog meseca otkrila je da je skoro dve trećine (64 odsto) ispitanika želelo da Nemačka prima manje imigranata, a ista brojka tvrdi da se zemlja suočava sa više nedostataka nego prednosti kada je u pitanju imigracija.
Skoro tri četvrtine (73 procenta) ispitanika veruje da se distribucija i smeštaj migranata u zemlji obavlja ili prilično loše ili veoma loše, u poređenju sa samo 19 procenata koji smatraju da je to dobro urađeno.
Ovo pokazuje alarmantan pad javne podrške preraspodeli migranata u odnosu na pre pet godina kada je slična anketa pokazala da 43 odsto smatra ovu oblast efikasnim.
Anketa je takođe otkrila da se 82 odsto Nemaca zalaže za pojačane granične kontrole, dok 69 odsto veruje da bi Alžir, Maroko i Tunis trebalo da budu označeni kao bezbedne zemlje porekla kako bi se olakšale deportacije nazad u ove nacije.
Nema sumnje da se Nemačka, zajedno sa mnogim drugim evropskim zemljama, suočava sa nedostatkom radnika u mnogim oblastima. Međutim, dosadašnji napori da se kvalifikovani nemački radnici zamene imigrantima su bili neuspešni. Polovina migranata koji su stigli tokom migrantske krize 2016. i dalje je nezaposlena , a čak i za one koji su zaposleni, većina njih prima toliko nisku platu da imaju pravo na socijalnu pomoć. Migranti su nemačkog poreskog obveznika već koštali desetine milijardi evra, a samo 2023. godine, procenjuje vlada, koštaće još 36 milijardi evra.
Štaviše, revolucija veštačke inteligencije se nastavlja ubrzano. Investiciona banka Goldman Sachs izvestila je da će 300 miliona radnih mesta sa punim radnim vremenom nestati širom sveta. Prema istraživanju kompanija Svetskog ekonomskog foruma, samo u industrijalizovanim zemljama očekuje se da će do 2027. godine biti izgubljeno oko jedan od osam radnih mesta — konkretno, to bi bilo 83 miliona od ukupno 673 miliona.
Nemačka bi u bliskoj budućnosti mogla da pređe od nedostatka radnika do preobilja nezaposlenih radnika. Istovremeno, nemačka vlada, koju čine Zeleni, gura velikodušne pakete socijalne pomoći koji podstiču i Nemce i migrante da ne rade.