Kineska stopa nataliteta pala na najnižu u ISTORIJI – Do pre 8 godina branili da roditelji imaju više dece a sada…
Stopa nataliteta u Kini je pala za 10% prošle godine na najniži nivo u istoriji, što je značajan pad uprkos opsežnim naporima Kineske Komunističke Partije da podstakne ljude da se razmnožavaju.
Zemlja je 2022. imala samo 9,56 miliona rođenih, što je najniža cifra od kada su počeli da vode evidenciju 1949. godine, prema izveštaju Nacionalne zdravstvene komisije.
Visoki troškovi brige o deci i obrazovanja, rastuća nezaposlenost i nesigurnost posla, kao i rodna diskriminacija, pomogli su da se mnogi mladi parovi odvrate od toga da imaju više od jednog deteta ili čak da uopšte imaju decu. -NBC News
Stanovništvo Kine je takođe opalo po prvi put u šest decenija , palo je na 1,41 milijardu ljudi – demografski pomak koji je izazvao zabrinutost zvaničnika da će zemlja ‘ostariti pre nego što se obogati’ – uz usporavanje ekonomije i smanjenje prihoda od poreza usled povećanja državni dug zbog rastućih zdravstvenih i socijalnih troškova.
Prema izveštaju, demografski pad je uglavnom zahvaljujući kineskoj politici jednog deteta uvedenoj između 1980. i 2015. Skoro 40% kineskih beba prošle godine bilo je drugo dete bračnog para, dok je 15% bilo iz porodica sa troje ili više deca.
Svetski Ekonomski Forum poziva šefove država da spreče građane da prate ALTERNATIVNE MEDIJE https://t.co/AIpzEjmrOE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 14, 2023
Oštar pad rađanja dolazi uprkos naporima Pekinga da poveća brigu o deci i obezbedi druge finansijske podsticaje. U maju je predsednik Si Đinping predsedavao panelom za proučavanje ove teme.
Nije samo Kina u problemu:
Kao što smo primetili u junu , stopa nataliteta u Japanu je takođe pala na rekordno nizak nivo sedmu godinu zaredom , pri čemu je broj rođenih beba ove godine pao ispod 800.000, pokazali su podaci ministarstva zdravlja 2. juna.
Broj novorođenčadi u Japanu ove godine je pao na 770.747, što je za 40.875 manje u odnosu na prethodnu godinu i najniži je od kada je zemlja počela da vodi evidenciju 1899. godine , izvestio je Kjodo njuz , pozivajući se na podatke ministarstva zdravlja.
Stopa fertiliteta u Japanu – prosečan broj dece koju je žena rodila tokom njenog života – pala je sa 1,30 u 2021. na 1,26 prošle godine, što je ekvivalentno prethodnom niskom nivou zabeleženom 2005. Broj je daleko ispod stope od 2,07 koja je neophodna za održavanje stabilne populacije .
Pad stope nataliteta u Japanu pripisuje se ljudima koji odlažu roditeljstvo zbog ekonomskog uticaja koji je izazvala pandemija COVID-19, kao i preovlađujućeg trenda među parovima da odlažu brak, navodi se u izveštaju .
Stopa nataliteta u SAD takođe je u padu, blago je opala 2022. u poređenju sa 2021., sa otprilike 3,7 miliona rođenih beba širom zemlje. Prema CDC-u, još uvek se nije oporavila na nivoe pre pandemije .
Scientific American izveštava da je Pandemija izazvala krah kod beba, a ne bum
Kada je pandemija COVID-a dovela do široko rasprostranjenih ekonomskih zatvaranja i naređenja ostanka kod kuće u proleće 2020. godine, mnogi mediji i stručnjaci spekulisali su da bi to moglo dovesti do bejbi buma. Ali čini se da se dogodilo suprotno: stopa nataliteta je opala u mnogim zemljama sa visokim dohotkom usred krize, pokazuje nova studija.
Arnstein Aassve, profesor društvenih i političkih nauka na Univerzitetu Bocconi u Italiji, i njegove kolege su posmatrali stope nataliteta u 22 zemlje sa visokim dohotkom, uključujući SAD, od 2016. do početka 2021. godine. Otkrili su da je sedam od ovih zemalja imalo statistički značajan pad nataliteta u poslednjim mesecima 2020. i prvim mesecima 2021. godine, u poređenju sa istim periodom prethodnih godina. Mađarska, Italija, Španija i Portugal imale su neke od najvećih padova: smanjenja od 8,5, 9,1, 8,4 i 6,6 odsto, respektivno. SAD su zabeležile pad od 3,8 odsto, ali to nije bilo statistički značajno — možda zato što su efekti pandemije bili rasprostranjeniji u zemlji i zato što je studija imala podatke samo iz SAD do decembra 2020, kaže Aassve. Nalazi su objavljeni u ponedeljak u Proceedings of the National Academi of Sciences USA .
Stope nataliteta variraju sezonski u roku od godinu dana, a mnoge zemlje u studiji iskusile su pad stopa godinama pre pandemije. Ali pad koji je počeo devet meseci nakon što je Svetska zdravstvena organizacija proglasila vanredno stanje u javnom zdravlju 30. januara 2020. bio je još oštriji. „Veoma smo uvereni da je efekat za te zemlje stvaran“, kaže Asve. „Iako su možda imali blagi trend pada [pre], prilično smo sigurni u činjenicu da je postojao uticaj pandemije.