Izraelski rat: Bajdenova administracija dala novac grupama povezanim sa Hamasom
Odluka predsednika Džoa Bajdena da ponovo pokrene programe pomoći Palestincima izazvala je nove kritike ove nedelje zbog pitanja o tome kako je Hamas, palestinska teroristička organizacija koja kontroliše pojas Gaze, stekla resurse za napad na Izrael.
Bajden je obećao stotine miliona dolara Palestincima otkako je preuzeo dužnost, poništivši odluku bivšeg predsednika Donalda Trampa da prekine skoro svu pomoć Palestincima, delom zbog zabrinutosti za uticaj Hamasa.
Da li je američka pomoć Palestincima u Gazi i na Zapadnoj obali na kraju podstakla organizacije povezane sa terorizmom ostaje ključno pitanje nakon što su borci Hamasa ubili više od 1.000 Izraelaca, većinom civila, u iznenadnom upadu u Izrael u subotu.
Manje od mesec dana pre napada, nadzornik Bajdenove administracije upozorio je da nije bilo dovoljno transparentnosti oko priliva sredstava koje je Bajden odobrio Palestincima od kada je preuzeo dužnost 2021.
Generalni inspektor američke Agencije za međunarodni razvoj izrazio je zabrinutost u prošlomesečnom izveštaju da zvaničnici USAID-a nisu na odgovarajući način uzeli u obzir rizike pružanja pomoći u Gazi i na Zapadnoj obali otkako je Bajden preuzeo dužnost, uključujući rizik davanja novca lokalnim grupama koje imaju veze sa terorizmom.
Među problemima koje su identifikovale druge međunarodne humanitarne organizacije je to što su lokalne grupe u palestinskim oblastima „u opasnosti da budu označene kao terorističke organizacije“ od strane izraelske vlade. Druge humanitarne organizacije i zemlje odlučile su da ne koriste te grupe kao lokalne partnere u svojim projektima pomoći u inostranstvu, navodi se u izveštaju.
Zašto Soroš ćuti?! Pronašli smo tekst u kojem ON poziva na LEGITIMIZACIJU i prihvatanje HAMASA https://t.co/jpTNxBrj9s
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 16, 2023
Ali zvaničnik USAID-a rekao je generalnom inspektoru da „takva ograničenja smanjuju broj potencijalnih partnera koji su dostupni misiji“.
Čini se da je Bajdenova administracija dala novac nekoliko grupa koje su povezane sa terorizmom u Gazi i na Zapadnoj obali, dve teritorije koje su potpuno ili delimično pod palestinskom kontrolom. Hamas kontroliše vladu u Gazi, dok palestinske vlasti upravljaju palestinskim enklavama na Zapadnoj obali.
Na primer, Stejt department je prošle godine poslao 18.315 dolara grupi sa sedištem u Gazi, Natuf za životnu sredinu i razvoj zajednice, koju podržava palestinska banka koja se suočila sa sankcijama SAD i kritikama Izraela zbog svojih veza sa Hamasom. Grant Stejt departmenta imao je za cilj da pomogne ženama preduzetnicama u Gazi.
Godinu ranije, Stejt department je poslao Natuf grupi 2.900 dolara za projekat „terapije umetnosti i grafita“, grant od 19.996 dolara za program koji promoviše „inkluzivna ekonomska i obrazovna partnerstva za mlade“ i grant od 19.806 dolara za „podizanje ekološke svesti Zajednica“.
Bajdenova administracija dodelila je 41.213 dolara grupi Fares Al-Arab koja je povezana sa terorizmom u Gazi, izvestio je Washington Examiner u februaru. Novac je bio za novinarski program.
Fares Al-Arab se udružio sa Hamasom i gurao uporne antiizraelske stavove.
Bajden je takođe obećao značajna nova finansijska sredstva Agenciji Ujedinjenih nacija za pomoć i rad za palestinske izbeglice, ili UNRWA, koja se suočila sa kritikama zbog svojih brojnih veza sa Hamasom.
Tramp je prekinuo finansiranje UNRWA od poreskih obveznika 2018. godine, ali ga je Bajden vratio, obećavši više od 200 miliona dolara za ovu organizaciju prošle godine.
Kritičari su optužili UNRWA da promoviše antiizraelska osećanja, dozvoljava Hamasu da koristi svoje resurse i radi sa grupama povezanim sa terorizmom na palestinskim teritorijama.
UNRWA je blisko sarađivala sa dobrotvornom organizacijom sa sedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, Palestinskim fondom za pomoć i razvoj, ili Interpalom, na projektima u Gazi. Ministarstvo finansija je 2003. godine prvi put sankcionisalo Interpal zbog njegovih veza sa Hamasom. Čini se da je grupa i dalje pod sankcijama u Sjedinjenim Državama.
U 2017. UNRWA se suočila sa kritikama kada je predsednik njenog palestinskog sindikata navodno izabran na lidersku poziciju Hamasa. To nije bio prvi put da je grupa optužena za zapošljavanje ljudi povezanih sa Hamasom. Agencija je suspendovala predsednika sindikata.
Takođe 2017, tuneli koje je izgradio Hamas, koji se koriste za tajni transport boraca i oružja, otkriveni su ispod škola UNRWA, što je izazvalo pozive za jači nadzor nad školama koje je humanitarna agencija finansirala.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu pozvao je na raspuštanje agencije.
Zastupnik Čip Roj i senator Džejms Riš su ranije ove godine pokrenuli inicijativu kojom bi se smanjilo finansiranje UNRWA od strane SAD zbog njene „duge istorije zapošljavanja onih koji su povezani sa Hamasom“ i njene navodne promocije antisemitizma.
Njihov predlog zakona bi zahtevao, između ostalog, da humanitarna agencija prekine veze sa bilo kojom grupom za koju SAD sumnjaju da ima finansijske veze sa terorizmom.
Ali Bajdenova administracija nije pokazala znakove usporavanja pomoći UNRWA-i ili Palestincima u Gazi — iako su, privatno, zvaničnici 2021. izrazili zabrinutost da bi ponovo pokretanje programa pomoći koje je Tramp okončao moglo da koristi Hamasu.
„Procenjujemo da postoji veliki rizik da bi Hamas potencijalno mogao da izvuče indirektnu, nenamernu korist od pomoći SAD Gazi“, napisao je Stejt department u internom dokumentu u martu 2021, prema dokumentima do kojih je došao Washington Free Beacon.
Dokumenti Stejt departmenta otkrivaju da su zvaničnici Bajdenove administracije razgovarali o potrebi da se zatraže ukidanje sankcija kako bi se veći deo finansiranja poslao Palestincima kako bi se izbeglo kršenje zakona protiv terorizma.
Nulta Tačka/WashingtonExaminer