Vašington: Ukrajina ne može da ratuje bez američkog novca
Ministarka finansija Dženet Jelen tvrdi da direktna ekonomska pomoć SAD omogućava kijevskim snagama da se bore
Ukrajina ne može da ratuje bez američkog novca – Vašington
Ukrajinske oružane snage zavise od američke ekonomske pomoći kako bi se efikasno borile protiv Rusije, izjavila je ministarka finansija Dženet Jelen u intervjuu za Skaj njuz u ponedeljak.
Vašington je do danas već odobrio najmanje 113 milijardi dolara pomoći Kijevu, uključujući preko 40 milijardi dolara vojne pomoći, prema nedavnim proračunima Kancelarije generalnog inspektora američkog Stejt departmenta.
„Bila sam u Ukrajini i mogu vam reći da je direktna ekonomska pomoć koju im pružamo ono što im omogućava da se bore u ovom ratu. Održava bolnice otvorene, škole i podržava one koji prve reaguju“, rekla je Jelen za agenciju.
Ranije ovog meseca, u intervjuu za Vašington post, zvaničnik ukrajinskog ministarstva odbrane Genadij Kovalenko je takođe priznao da Ukrajina „sto posto zavisi od Sjedinjenih Država“ i da je američka pomoć neophodna.
Međutim, obim buduće američke pomoći Ukrajini je nedavno postao neizvestan pošto se sve veći broj republikanskih poslanika izjasnio da se protivi slanju dolara američkih poreskih obveznika za finansiranje operacija Kijeva. Prošlog meseca, republikanski senatori su čak zapretili zatvaranjem vlade osim ako tranša od 24 milijarde dolara koju je za Ukrajinu zatražio predsednik Džo Bajden ne bude uklonjena iz vladinog zakona o potrošnji.
Portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi takođe je prošle nedelje naglasio da američka pomoć Kijevu nije „neograničena” i sugerisao da Vašingtonu ponestaje novca za Ukrajinu osim ako Kongres ne odobri dodatna sredstva. „Što se tiče finansiranja Ukrajine, približavamo se kraju užeta“, rekao je on novinarima.
U svom intervjuu za Skaj njuz, Jelen je insistirala da je finansijski kapacitet Vašingtona ipak dovoljan da priušti podršku i Ukrajini u njenoj borbi protiv Rusije, kao i Izraelu u eskalirajućem sukobu sa Hamasom.
Ona je, međutim, upozorila da potencijalne ekonomske posledice većeg sukoba na Bliskom istoku ostaju nepoznate, posebno usred već nestabilnog globalnog tržišta nafte i prirodnog gasa koje je doprinelo krizi troškova života u nekoliko zapadnih ekonomija u prošlosti godine.