Ovo nema ni u Pekingu! Amerikanac završio u zatvoru jer je na Tviteru pokrenuo parodiju „Glasaj na izborima putem SMS-a“
Tvitovi koji pozivaju demokrate da glasaju sms-om 2016. bili su „napad na našu demokratiju“, rekao je sudija
Savezni sudija u Njujorku osudio je u sredu Daglasa Mekija na sedam meseci zatvora i dve godine nadgledane uslovne kazne, u slučaju koji je stvorio presedan „mešanja“ u američke predsedničke izbore 2016.
Tužioci su tvrdili da je Mekej bio umešan u zaveru za širenje poruka „na različite načine da izazovu, dovedu u zabludu i, u nekim slučajevima, obmanu glasače na predsedničkim izborima 2016.“, uključujući tvitove koji su pozivali pristalice Hilari Klinton da glasaju putem sms poruke.
„Činili su prevaru, onu koja je bila usmerena na jedno od naših najsvetijih prava u našoj demokratiji“, rekao je američki tužilac Erik Dejvid Polsen, tvrdeći da je zatvorska kazna neophodna da bi se „poslala poruka široj javnosti“.
Sudija En M. Doneli nazvala je navodnu zaveru „ništa drugo do napad na našu demokratiju“. Iako je Mekej živeo na Floridi, slučaj je suđen u istočnom okrugu Njujorka, gde je demokrata Klintonova imala svoj predizborni štab 2016.
VEČERAS UŽIVO! OVO SU SVI ČEKALI! ŽORŽ I MARIO RASTURAJU AGENDE
Mekej je vodio Tviter nalog pod pseudonimom „Riki Von“, po liku kojeg je igrao Čarli Šin u bejzbol filmu „Major League“ iz 1989. Imao je oko 58.000 pratilaca na platformi društvenih medija. Nedelju dana uoči izbora 8. novembra, on je objavio seriju mimova u kojima poziva demokrate da glasaju za Klintonovu putem SMS-a – nešto što SAD još uvek ne dozvoljavaju.
Klintonova je izgubila izbore od republikanca Donalda Trampa, za šta je okrivila FBI, Rusiju, mimere, lažne vesti i „dezinformacije“.
Mekej je uhapšen u januaru 2021 , samo nedelju dana nakon što je Džo Bajden inaugurisan za predsednika, i optužen za „zaveru protiv prava“. Njujork tajms je tvrdio da je on „ekstremni desničar“ i nazvao je slučaj protiv njega prvim u istoriji koji uključuje „suzbijanje birača širenjem dezinformacija“ na Tviteru, koji se sada zove X.
Tužioci su tvrdili da je oko 4.900 ljudi pokušalo da pošalje SMS na broj koji je Mekej postavio, ali niko od njih nije mogao da svedoči o tome. Glavni svedok vlade bio je doušnik FBI-a koji nije mogao biti ispitan na sudu. Porota je Mekija proglasila krivim u aprilu ove godine, a suočio se sa kaznom do deset godina.