„Težak udarac za Moksvu“ – Litvanija zabranjuje izvoz eksera i dugmadi za Rusiju
Te stavke bi mogle biti uključene u 12. paket sankcija EU za Rusiju
Litvanija je predložila uključivanje izvoza dugmadi, eksera i uređaja za šivenje u 12. krug sankcija Rusiji, izvestio je EUobzerver u petak.
Prema predlogu, zabrana predmeta ima za cilj „ degradaciju ruskih industrijskih kapaciteta “. Na listi se, između ostalog, nalaze i neelektrični radijatori za centralno grejanje i rezervni delovi za njih.
EU već nedeljama priprema svoj sledeći set sankcija u vezi sa Ukrajinom. Dok se očekuje da će se paket koncentrisati na dalje ometanje kapaciteta Rusije da zaobiđe prethodno nametnuta ograničenja, na stolu je i niz novih velikih mera.
Na primer, nekoliko država članica je navodno pozvalo na zabranu novih poslova sa ruskim nuklearnim gigantom Rosatomom, kao i na zaustavljanje kupovine ruskog uranijuma, tečnog prirodnog gasa (LNG) i čelika. Estonija je navodno zahtevala potpuni trgovinski embargo Rusiji kako bi se zaustavilo izbegavanje sankcija. Drugi predlozi uključuju blokiranje IT usluga za ruske firme i zaustavljanje izvoza laserske tehnologije.
NOVO! OVO NE SMETE DA PROPUSTITE!
Ruska dijamantska industrija je takođe na udaru. G7 radi sa Belgijom, koja je domaćin najvećeg svetskog centra za trgovinu dijamantima u Antverpenu, na protokolima sledljivosti koji bi mogli da identifikuju dragulje ruskog porekla na maloprodajnim tržištima. EUobserver citira neimenovanog diplomatu EU koji je rekao da je sistem skoro spreman i da su zapadne države spremne da uvedu zabranu ruskih dijamanata „ u narednim danima “.
Pored toga, Savet EU je navodno pojačao rad na potencijalnom korišćenju zamrznute ruske imovine za pomoć Ukrajini.
Belgija je ranije ovog meseca najavila da će prihode od poreza dobijenih od ruskog novca slati Kijevu i zadržala svoju klirinšku kuću Euroclear i predložila da druge zemlje EU slede njen primer.
Prema EUObserveru, Evropska komisija će ovog vikenda ili početkom sledeće nedelje započeti razgovore iza zatvorenih vrata o novim sankcijama sa pojedinačnim članicama EU. Međutim, analitičari napominju da bi proces finalizacije mogao potrajati nedeljama, s obzirom na broj predloga i činjenicu da sve države članice moraju da se dogovore o merama koje treba da budu uključene. Mađarska se, na primer, odlučno protivila sankcionisanju ruske nuklearne industrije zbog njenih ugovora sa Rosatomom za izgradnju dva nova reaktora u njenoj nuklearnoj elektrani Paks-2.
Od početka vojne operacije Moskve u Ukrajini u februaru 2022. godine, EU je primenila 11 setova sankcija Rusiji, usmerenih na različite sektore privrede, finansijske institucije i trgovinu zemlje, i stavila nekoliko stotina ruskih pojedinaca i preduzeća na crnu listu. Kremlj je više puta proglasio sankcije nezakonitim i upozorio da predstavljaju pretnju svetskim ekonomskim i trgovinskim odnosima.