Izraelske vlasti gase Al Džaziru kroz nove propise o vanrednim situacijama
Oblak potencijalne medijske cenzure nadvija se nad Izraelom nakon nedavnih poteza koji nagoveštavaju moguću zabranu globalnog emitera Al Džazira sa sedištem u Kataru. Odobreni su novi propisi o vanrednim situacijama koji mogu smanjiti medijski doseg mreže, koju Izrael doživljava kao pristrasnu, služeći neprijateljskoj propagandi, a samim tim i prijetnjom njegovoj nacionalnoj sigurnosti.
Varnicu za ove nove propise je zapalio Šlomo Karhi , izraelski ministar komunikacija, koji ih je predložio ranije ove nedelje. Propisi ovlašćuju zvaničnike da zaplene opremu za emitovanje i obustave medijsko emitovanje ako sumnjaju da neka medijska kuća ugrožava nacionalnu bezbednost, remeti javni red ili širi neprijateljsku propagandu. I Karhi i državni tužilac Gali Baharav-Miara dali su zeleno svjetlo na ove propise, stvarajući značajnu potencijalnu prijetnju izraelskim operacijama Al Jazeere. Ovaj medijski gigant trenutno se može pohvaliti nekim od retkih međunarodnih operacija u Izraelu i Pojasu Gaze.
Odnos između Al Džazire i Izraela je tokom godina bio talasast. Kao ključni igrač na međunarodnoj novinskoj sceni od svog debija 1996. godine, zahvaljujući podršci katarske vlade, Al Džazira je često bila na meti kritika i pokušaja cenzure od strane izraelskih vlasti.
Prethodne svađe dovele su do toga da je Izrael označio Al Džaziru kao „oruđe Hamasa“, autoritarne i često terorističke palestinske grupe koja kontroliše Gazu, i uveo bojkot stanice 2008. Ove optužbe je odbio šef jerusalimskog biroa Al Džazire.
Izrael je 2017. godine emitovao svoje namere da zatvori kancelariju Al Džazire u Jerusalimu, prekinuvši njeno pojavljivanje na televiziji i oduzevši akreditive novinarima medijske kuće.