Američka agencija za hranu i lekove(FDA) je imala bliske veze sa Gejts fondacijom od 2017.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) sklopila je memorandum o razumevanju (MOU) sa fondacijom Bill & Melinda Gates 2017. godine.
U okviru Memoranduma o razumevanju, dva entiteta su se složila da razmenjuju informacije kako bi „olakšali razvoj inovativnih proizvoda, uključujući medicinske protivmere“, kao što su dijagnostika, vakcine i terapeutici za borbu protiv prenošenja bolesti tokom pandemije.
Dok FDA ima memorandume o razumevanju sa nekoliko akademskih i neprofitnih organizacija, malo njih ima da dobije toliko koliko Bil Gejts koji je uložio milijarde u mere protiv pandemije.
Institut Brownstone izveštava: Stručnjaci su zabrinuti da bi Fondacija Gejts mogla imati neprikladan uticaj na regulatorne odluke FDA o ovim protivmerama.
Dejvid Gortler, bivši viši savetnik komesara FDA između 2019. i 2021., kaže da je „sumnjiv“ u MOU.
„Ako Gejts fondacija uspostavi MOU sa regulatorom o proizvodu koji žele da razviju, čini se da bi to bio sukob interesa. Šta ako bi svaka druga farmaceutska kompanija uradila istu stvar kao Gejts fondacija?“ kaže on.
Gortler, sada saradnik u Centru za etiku i javnu politiku u Vašingtonu, objasnio je da bi obično sastanci između proizvođača i regulatora trebalo da budu zvanični deo javnog zapisnika i podložni zahtevima Zakona o slobodi informacija.
„Međutim, MOU kao što je ovaj može zaobići uobičajene zahteve za transparentnost službene komunikacije“, kaže Gortler. „Na ovaj način njihova komunikacija može biti tajna“.
Dejvid Bel, bivši medicinski službenik Svetske zdravstvene organizacije (SZO) koji sada radi kao lekar za javno zdravlje i biotehnološki konsultant, slaže se da MOU ima potencijal da iskvari regulatorni proces.
„Narativ je da filantropske fondacije mogu biti samo dobre, jer prave vakcine i spašavaju hiljade života, tako da moramo da smanjimo birokratiju i pomognemo FDA da stvari brzo urade, inače će deca umreti“, kaže Bel. „Ali u stvarnosti, to ima potencijal da pokvari ceo sistem“.
Ilon Mask ponudio milijardu dolara donacije Vikipediji ako promeni svoj naziv u “K#RCOPEDIJA”- https://t.co/EMQ5Ehu4hv
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 23, 2023
Bel dodaje: „Uopšteno govoreći, bliski odnosi između regulatora i prizvođača podižu neizbežne rizike da će prečice i usluge pokvariti rigoroznost pregleda proizvoda, dovodeći javnost u opasnost.
FDA je oštro kritikovana zbog svojih „okretnih vrata“. Deset od prethodnih 11 članova FDA napustilo je agenciju i obezbedilo zaposlenja u farmaceutskim kompanijama koje su nekada regulisale.
Slično tome, Gejts fondacija je angažovala visokorangirane članove FDA, koji sa sobom donose intimno znanje o regulatornom procesu.
Na primer, Marej Lampkin je imao 24-godišnju karijeru u FDA, služeći kao viši savetnik komesara FDA i predstavnik za globalna pitanja. Sada je zamenik direktora za regulatorne poslove u Gejts fondaciji i potpisnik Memoranduma o razumevanju.
A Margaret Hamburg, koja je bila poverenik FDA između 2009. i 2015. godine, sada je u Naučnom savetodavnom odboru Gejts fondacije.
Bel nema sumnje da su ova imenovanja bila strateška za „igru sistema“ rekavši: „Da sam radio u Gejts fondaciji, sigurno bih zaposlio nekoga kao što je Marej Lampkin“.
Jedini način da se reši problem sa „rotirajućim vratima“, kaže Bel, jeste da imaju „klauzulu o zabrani konkurencije“ u njihovim ugovorima.
„Možda da zaposleni u FDA ne mogu da rade za ljude koje su regulisali najmanje 10 godina. Postoje mesta koja imaju ta pravila – privatne kompanije imaju ugovore da ne možete da radite za rivala“, rekao je Bel.
FDA je odbacila pitanja o potencijalu sukoba interesa ili nedostatku transparentnosti u komunikaciji sa Gejts fondacijom. U saopštenju, FDA je rekla:
FDA regulatorno odlučivanje je zasnovano na nauci. Bivši zvaničnici FDA ne utiču na regulatorne odluke. FDA sarađuje samo sa Fondacijom Bila i Melinde Gejts u okviru MOU-a kao što je opisano.
Gejts ima milijarde u igri
Gejts se hvalio da je dobio povrat od 20 prema 1 na svoju investiciju od 10 milijardi dolara u „finansiranje i isporuku“ lekova i vakcina.
„To je najbolja investicija koju sam ikada napravio“, napisao je on za Wall Street Journal. „Pre decenija, ove investicije nisu bile sigurne opklade, ali danas se skoro uvek u velikoj meri isplate”.
U septembru 2019., neposredno pre pandemije, izveštaji SEC-a pokazali su da je fondacija kupila preko milion deonica u BioNTech-u (Pfizerov partner) za 18,10 dolara po akciji. Do novembra 2021, fondacija je prodala većinu akcija za prosečno 300 dolara po akciji.
Istraživački novinar Džordan Šahtel izvestio je da je fondacija ostvarila profit od oko 260 miliona dolara – što je više od 15 puta više od prvobitne investicije – većina neoporezovano jer je uložena preko fondacije.
U svojoj nedavnoj knjizi Kako sprečiti sledeću pandemiju, Gejts upozorava da su buduće pandemije najveća pretnja čovečanstvu i da opstanak zavisi od globalnih strategija spremnosti za pandemiju, čvrsto se pozicionirajući u centar oblikovanja agende.
U oktobru 2019. Fondacija Gejts i Svetski ekonomski forum bili su domaćin Događaja 201, koji je okupio vladine agencije, kompanije društvenih medija i organizacije za nacionalnu bezbednost na ratnoj igri „izmišljene“ globalne pandemije.
Nulta Tačka/TPV