Odbrambeni savezi Bliskog istoka mogli bi stvoriti Domino efekat sličan Prvom svetskom ratu
Svako ko je proučavao istoriju 20. veka verovatno je upoznat sa tragičnim nizom„slučajnosti“ koje su izazvale domino efekat vojnih saveza koji su doveli do Prvog svetskog rata.
Priča o Prvom svetskom ratu je priča o onome što bi DARPA nazvala „ključnim“ događajem – relativno mala akcija ili kriza koja pokreće veću lavinu geopolitičkih katastrofa.
Mogao bi se čak izneti argument da je zamršeni lanac saveza u Evroaziji skrojen za svetski rat, sve što je bilo potrebno je bio pravi katalizator. Tako je rat male Srbije i Austrije postao globalni sukob.
Nažalost, sličan splet okolnosti postoji danas na Bliskom istoku, pri čemu su mnogi mejnstrim analitičari konačno shvatili opasnosti na koje su alternativni analitičari upozoravali godinama. Rat između Izraelaca i Palestinaca nije u krajnjoj liniji zbog terorizma ili biblijskih nesuglasica, već je reč o strukturi odbrambenih paktova i saveza koji samo čekaju da budu testirani.
Situacija je ukorenjena u arhaičnim plemenskim nesuglasicama koje datiraju hiljadama godina unazad. Obe strane misle da su „izabrani narod“ pomazan od neba, zbog čega zapadne nacije nemaju posla da se mešaju. To je nered koji zapad može samo da pogorša. Međutim, ova drevna podela je samo korisna „spinalna osovina“ koju zlonamerne strane mogu iskoristiti da izazovu globalnu katastrofu.
Dva ključa za širenje sukoba su Izrael i Iran (ne Palestinci).
Iran je pominjan u brojnim raspravama za štampu od strane američkih i izraelskih zvaničnika kao primarni uticaj iza napada Hamasa na izraelska naselja 7. oktobra, iako još nisu dati konkretni dokazi ili informacije.
Postoji veliki broj odbrambenih sporazuma koji uključuju ove dve zemlje koji stvaraju potencijalnu lančanu reakciju za veći rat.
Većina ljudi je upoznata sa savezom između Izraela i SAD, ali malo ko razume važnost mnogih odbrambenih veza Irana…
Izrael planira da „pusti nervni gas u Hamasove tunele” a sve pod nadzorom Vašingtona https://t.co/9sOaVWF5UK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 27, 2023
Iran i Liban
Odnos između Irana i Libana je predmet opsežne debate, ali konsenzus u zajednici strateške analize je da Iran vodi Liban iza zavese. Prava situacija je malo komplikovanija. Postoji više frakcija u Libanu koje se bore za vlast nad nacionalnom vladom nakon predsedničkog vakuuma, a bilo je i govora o mogućem građanskom ratu.
I Iran i Kina su angažovani u diplomatskim naporima da smanje tenzije u regionu. Kina je nedavno posredovala u sporazumu između Irana i Saudijske Arabije za koji se očekivalo da će deeskalirati brojna pitanja na Bliskom istoku, a to je trebalo da ima efekat curenja u Liban. Iran se takođe u nekoliko navrata uključio da posreduje u nesuglasicama unutar Libana u nastojanju da obezbedi izbore. Izraelsko-palestinski rat je možda upravo bacio sve ove planove u haos, ili bi mogli ubrzati sporazume i prisiliti konsolidaciju.
Ono što nije u pitanju je vojni odnos Irana sa Libanom. Ako Liban i Hezbolah uđu u rat sa Izraelom, dobiće široku podršku od Irana, ako ne i direktnu vojnu intervenciju.
Iran i Sirija
Iran i Sirija potpisali su sporazum o međusobnoj odbrani 2006. Postoje pitanja o tome kako bi se ovaj savez razvijao u svetlu prisustva američkih trupa unutar sirijskih granica, ali to bi od nas zahtevalo da znamo zašto je američka vlada postavila te trupe tamo za početak. To svakako nije bilo zbog borbe protiv „ISIS-a“. Čini se da Iran do sada održava posredničku poziciju, koristeći grupe koje finansiraju i obučavaju da tajno deluju u toj oblasti, ali nikada otvoreno ne polažu pravo na bilo šta.
Ovo bi se vrlo lako moglo promeniti ako rat u Izraelu eskalira. Bilo je više napada na američke baze i osoblje u Siriji u protekle dve nedelje, zbog čega se sada žuri da se postave raketne odbrambene baterije pre nego što Izrael izvrši kopnenu invaziju na Gazu. Ako Iran uđe u rat, umešanost Sirije je osigurana.
Iran i Jemen
Dobro je poznato da pobunjenici Huti u Jemenu dobijaju stalne isporuke naoružanja iz Irana u svojim bitkama sa Saudijskom Arabijom. Sporazum koji je posredovala Kina navodno je trebalo da zaustavi ovo i otvori dijalog između Irana i Saudijaca. Međutim, Iran i militantne grupe u Jemenu imaju bliske veze. Jemen bi se sigurno uključio u rat između Irana i zapada.
Iran i Rusija i Kina
U julu ove godine Iran se zvanično pridružio Šangajskoj organizaciji za saradnju (ŠOS), postavši deveti član ekonomskog i bezbednosnog bloka koji predvodi Kina, koji uključuje i Rusiju. Ove tri zemlje se sada nazivaju „trougaoni savez“ koji je posebno osmišljen da oslabi globalni uticaj SAD i NATO-a.
Kina je počela jačanjem iranske ekonomije kroz investicije i kupovinu nafte suočena sa zapadnim sankcijama. Rusija obnavlja svoje vojno naoružanje kupovinom artiljerijskih granata i dronova od Irana. Bajdenova administracija tvrdi da su Rusija i Iran ušle u „vojne veze bez presedana“, ali istina je da do sada nije bilo prilike da se te veze testiraju.
Teško je reći koliko daleko bi Rusija i Kina bile spremne da idu da pomognu Iranu ako se SAD i Izrael upuste u otvoreni sukob sa njima. Najverovatnije bi prvo iskoristili ekonomsku osvetu, pri čemu bi Kina odbacila dolar kao svetsku rezervnu valutu u bilateralnoj trgovini. Sa toliko ekonomskih i vojnih interesa povezanih sa Bliskim istokom, svaki široki sukob bi neizbežno uvukao više nacija u borbu. Ovo je verovatno razlog zašto je Vladimir Putin 2019. godine upozorio da bi svaki rat koji SAD vode sa Iranom rezultirao „tužnim posledicama i katastrofom“.