Rudarsko-metalurška kompanija koju podržava Bil Gejts razmatra „ulaganje“ u rudarstvo u Kongu
Gospodin koji „spašava svet“(sada i od klimatskih promena) Bil Gejts navodno podržava rudarski startap koji se približava „investiciji“ u Demokratsku Republiku Kongo – što je, naravno, lep način da se kaže, verovatno rudarenje tamo.
Kompanija KoBold Metals već razvija projekat bakra u Zambiji, izvestio je Blumberg ove nedelje. Izvršni direktor Kurt Haus rekao je da je kompanija već licitirala za jednu lokaciju, ali nije zaključila posao.
On je za Blumberg rekao: „Mislimo da je to verovatno najbolje mesto na svetu za vrste materijala koje tražimo“.
KoBold aktivno istražuje međunarodne lokacije u potrazi za svežim rezervama kritičnih metala od vitalnog značaja za primenu zelene energije, kaže se u izveštaju. Kongo, vodeći dobavljač kobalta i glavni izvor bakra, spreman je za porast potražnje za ovim elementima, neophodnim za sisteme čiste energije i tehnologiju baterija.
Miroslav Parović u podcastu Mario ZNA: Velika previranja u Srbiji
Kompanija, sa sedištem u oblasti zaliva San Franciska, traži rude u Kongu u skladu sa fokusom administracije predsednika Bajdena na povećanje američkih uloga u lancu vrednosti električnih vozila. Uz finansijsku podršku entiteta kao što su Gejtsov Breakthrough Energy Ventures i tržišni lider BHP Ltd., kompanija se takođe može pohvaliti investicijama Majkla Blumberga.
Ali setimo se da smo u prošlosti pisali o užasima rudarenja koji se dešavaju u Kongu.
Održivi razvoj je tehnokratija https://t.co/11G3831WNp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 7, 2023
Sidart Kara, koji je gostujući profesor na Harvardu i takođe autor knjige „Cobalt Red: How The Blood of The Congo Powers Our Lifes“ javio se u podcast Džoa Rogana krajem prošle godine sa komentarima o rudarenju kobalta koji su prikupili milione pregleda.
Rekao je Roganu da ne postoji takva stvar kao što je „čist kobalt“ i da je termin „čist marketing“, prema zaključku podkasta izveštava NY Post. Napomenuo je da je nivo patnje ljudi iz Konga koji rade u rudnicima kobalta „zapanjujući“, navodi se u izveštaju.
„Nikada nisam video rudnik kobalta koji se nije oslanjao na dečiji rad ili ropstvo i bio sam u skoro svim velikim industrijskim rudnicima kobalta“, rekao je Roganu.