Američke banke imaju nerealizovane gubitke od 650 milijardi dolara, a to znači da je katastrofa veoma blizu
Naša privreda funkcioniše na kredit, a naše banke su srce tog sistema. Bez zdravih banaka, kako bi ljudi kupovali kuće, kupovali vozila ili dobijali kreditne kartice? Način na koji je naš sistem trenutno izgrađen, apsolutno je imperativ da naše banke pravilno funkcionišu. Nažalost, istina je da su naše banke ušle u duboke finansijske probleme. One sede na stotinama milijardi dolara nerealizovanih gubitaka, a primarni razlog zašto su ti gubici postali tako veliki je zato što smo bili svedoci istorijskog kraha tržišta obveznica u poslednjih nekoliko godina…
Trezorske obveznice — dužnički instrumenti koje vlada izdaje da bi finansirala svoju potrošnju — bile su u noćnoj mori od početka pandemije, a investitori su zabrinuti zbog rasta kamatnih stopa i dugoročne održivosti ogromnog deficita SAD.
BlackRock-ov iShares 20+ Year Treasury fond, koji prati cene dugoročnih dugova, pao je za 48% od aprila 2020.
Zahvaljujući tom istorijskom krahu tržišta obveznica, finansijske institucije su od 30. septembra imale 650 milijardi dolara nerealizovanih gubitaka…
Kao rezultat te rasprodaje, neke od najvećih američkih banaka sada imaju nerealizovane ili „papirne“ gubitke vredne stotine milijardi dolara. To znači da je vrednost njihovih obveznica pala, ali su oni odlučili da zadrže, a ne da iskoriste svoje investicije.
Moodi’s je prošlog meseca procenio da su američke finansijske institucije do 30. septembra napravile gubitak u svojim portfeljima u vrednosti od 650 milijardi dolara — 15 odsto više u odnosu na 30. jun. Podaci agencije za rejting još uvek ne objašnjavaju pakleni oktobar u kojem je prisutan dugoročni kolaps cene obveznica, one su dospele na jedan od najgorih puteva u istoriji tržišta.
Vratite se i ponovo pročitajte poslednju rečenicu.
Nakon onoga čemu smo bili svedoci tokom meseca oktobra, koji je sada pravi gubitak?
Da li je prešao 700 milijardi dolara?
Da li je prešao 800 milijardi dolara?
Međutim, ono što znamo je da nikada ranije nismo videli nešto slično.
Dobra vest je da neće biti velikih problema u kratkom roku osim ako ne dođe do naleta na banke.
Ali ako dođe do naleta na banke, banke koje su pogođene moraće da počnu da prodaju svoje obveznice uz ogroman gubitak, a to bi bila noćna mora…
Iako se uglavnom kupuju i nameravaju da se drže do dospeća, ako banke dožive nagli porast povlačenja – nalet na banku – možda će morati da ih prodaju. To se desilo sa bankom Silikonske doline ranije ove godine.
Švajcarska vlada predlaže ustavnu zaštitu gotovine https://t.co/F2OgtSSUhB
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 7, 2023
Banka je bila prinuđena da proda te obveznice jer su njeni deponenti tražili da povuku sredstva.
Sve dok svi veruju u banke, stvari neće postati previše lude.
Nadamo se da će tako ostati još neko vreme, jer su najveće banke trenutno tempirana bomba…
Bank of America je najveći zajmodavac koji je najviše pogođen padom cena obveznica, pošto je prošlog meseca otkrila potencijalnu rupu od 130 milijardi dolara u svom bilansu stanja.
Druge banke „velike četvorke“ – Citygroup, JPMorgan Chase i Wells Fargo – takođe su ostvarile nerealizovane gubitke u desetinama milijardi, prema njihovim izveštajima o zaradi u drugom i trećem kvartalu.
Pre samo nekoliko dana bili smo svedoci šeste propasti banke u ovoj godini.
Kombinovana aktiva tih šest banaka zapravo prevazilazi zajedničku aktivu 25 banaka koje su propale 2008.
I kao što je Džejms Rikards prikladno primetio, dolazi još propadanja banaka…
U martu je upozoreno da će neuspeh banke Silicijumske doline biti samo početak. Sada smo imali pet dodatnih bankrota.
I ovaj najnoviji neuspeh neće biti poslednji.
Veterani ovakvih kriza (i ja sebe ubrajam u tu kategoriju) znaju da kada domine počnu da padaju, one nastavljaju da padaju sve dok se ne nametne neka državna intervencija posebno drakonske vrste.
U međuvremenu, ukupna ekonomija nastavlja da se stalno pogoršava.
Prema Challenger, Grey & Christmas-u, broj otpuštanja u maloprodaji je skočio 258 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine…
Usred sezone rane praznične kupovine, trgovci su otpustili 72.182 radna mesta do oktobra, što je povećanje od 258% u odnosu na 20.191 posao koji je eliminisan 2022. godine, prema novom izveštaju kompanije Challenger, Grey & Christmas. Ovo označava najznačajniji broj otpuštanja od kada su trgovci na malo otpustili 179.520 radnih mesta u oktobru 2020.
Tokom proteklih nekoliko godina, ekonomski uslovi su postali sve oštriji i oštriji.
Bio je to sporo, stabilno klizanje koje sada preti da se pretvori u lavinu.
Prema novoj anketi koju je upravo sproveo Bankrate, američki narod se ne oseća previše dobro zbog ekonomskih promena kojima smo svedoci otkako je Džo Bajden ušao u Belu kuću…
Novo istraživanje koje je Bankrate objavio u sredu pokazuje da 50 odsto Amerikanaca kaže da im se finansijska situacija pogoršala od predsedničkih izbora 2020. Poređenja radi, samo 21% smatra da im se finansijska situacija poboljšala, dok 26% smatra da je nepromenjena.
„Teško stanje privrede u narednih 12 meseci može pomoći da se diktira da li je bilo mudro ili ne da predsednik Bajden trubi o brendiranju ’Bidenomike’“, rekao je Mark Hamrik, viši ekonomski analitičar u Bankrate-u.
Među Amerikancima koji se osećaju pesimistički u pogledu svojih finansijskih izgleda, oko polovina – 45% – krivi Bajdena i njegovu ekonomsku politiku. Još 35% smatra da je Kongres odgovoran, dok je 27% identifikovalo Federalne rezerve kao krivca.
Ali koliko god stvari bile loše u ovom trenutku, istina je da će se ono što doživljavamo u ovom trenutku smatrati prosperitetom u poređenju sa onim što dolazi.
SAD je na ivici ekonomskog potresa koji će biti drugačiji od bilo čega što je nacija ikada ranije videla.
Amerika se bukvalno davi u dugovima, vrednost valute se uništava, a sada je finansijski sistem na ivici krize bez presedana.
Zato se nadam da ste spremni za ono što sledi.
Nažalost, velika većina stanovništva nije.