Kina otkriva plan za masovnu proizvodnju robota sličnih ljudima
Kina kreće u masovnu proizvodnju robota nalik ljudima za dve godine, ambiciozan plan za koji se, prema planu koji je izdalo Ministarstvo industrije i informacionih tehnologija (MIIT), nada da će Peking učiniti liderom u ovoj oblasti robotike.
Cilj je da se uspostavi inovativni okvir za humanoidne robote i da se obezbedi da zemlja može sama da napravi osnovne delove robota.
Proizvodi, prema MIIT planu, ispunjavaće napredne međunarodne standarde kvaliteta, za upotrebu u teškim okruženjima, proizvodnji i uslužnim sektorima, prema direktivi. Poput pametnih telefona, računara i novih energetskih vozila, humanoidni roboti imaju „remetilački“ potencijal da „revolucionišu“ živote ljudi, navodi se u dokumentu.
Ministarstvo je poručilo lokalnim zvaničnicima da iskoriste veličinu kineskog tržišta i njen „sistem cele nacije“ kako bi ubrzali razvoj humanoidnih robota kao stub industrije za unapređenje kineske proizvodnje i digitalne dominacije.
Peking se nada da će do 2025. godine imati dve do tri kompanije sa globalnim uticajem i da će negovati više manjih preduzeća posvećenih ovoj oblasti. U naredne dve godine, cilj je da se stvori „bezbedan i pouzdan lanac snabdevanja“ za tehnologiju i da zemlja postane konkurentna na globalnom nivou. U tom trenutku, navodi se, takvi proizvodi će biti duboko integrisani u ekonomiju i postati „novi motor“ za ekonomski rast.
„Mozak“ i „udovi“ robota bi trebalo da budu u fokusu, a industrija bi trebalo da ima za cilj stvaranje „veoma pouzdanih“ robota za teške ili opasne uslove, navodi se u smernicama. Kada nadgledaju i čuvaju „strateške lokacije“, roboti moraju biti u mogućnosti da se kreću po „veoma komplikovanim terenima“, procenjuju situaciju i donose inteligentne odluke, kaže se, dodajući da će robotima biti potrebna veća sposobnost da se zaštite i rade sa više preciznosti u scenarijima kao što su spasilački radovi ili gde su eksplozivi uključeni.
Relevantne vlasti treba da prodube međunarodnu saradnju, podstaknu strane kompanije da stvore istraživačke centre u Kini i iznesu kineske proizvode na međunarodno tržište, navodi se u dokumentu.
🔶 Vakciniši se, budi odgovoran!? Brazilska influenserka iznenada preminula nakon srčanog udara https://t.co/Uk9Glz1NO4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 9, 2023
U želji da učestvuje u postavljanju globalnog standarda za tehnologiju u nastajanju, Peking je rekao da bi želeo da se „duboko uključi u međunarodna pravila i postavljanje standarda“ i „doprinese kineskoj mudrosti“ u razvoju industrije, navodi se u dokumentu.
Direktiva je najnoviji pokušaj Kine da poveća tehnološko samopouzdanje dok Sjedinjene Države pooštravaju svoju zabranu pristupa Kini naprednim američkim čipovima. Proširujući kontrolu čipova u Kini od oktobra prošle godine, Biro za industriju i bezbednost Ministarstva trgovine sredinom oktobra zahtevao je od više američkih firmi da dobiju licencu pre nego što bi mogle da izvoze napredne poluprovodničke čipove u Kinu, korak za koji su rekli da je neophodan za sprečavanje Pekinga da koristi ove čipove za svoje vojne svrhe. Vlada SAD je 23. oktobra rekla Nvidiji da prestane da isporučuje većinu svojih ključnih čipova veštačke inteligencije u Kinu.
Bez navođenja tih akcija Sjedinjenih Država, u dokumentu se od industrije traži da dizajnira AI čipove za humanoidne robote koji bi omogućili samoučenje i druge mogućnosti.
Pola tuceta kineskih obaveštajnih firmi videlo je da su njihove akcije skočile za čak 20 odsto dan nakon objave, a vrednost akcija za drugu robotsku elektroniku takođe je porasla.
Mapa puta režima u Pekingu znači da će se takmičiti sa međunarodnim kompanijama kao što su Samsung, Microsoft i Tesla koje ulažu u tu oblast.
Izvršni direktor Tesle Ilon Mask pokušava da napravi humanoidnog robota pod nazivom Optimus ili Tesla Bot. Međutim, nakon mnogo uzbuđenja prošle godine, prikaz robota koji polako hoda po bini i maše publici nije ispunio očekivanja.
Čini se da postoji optimizam u vezi sa tehnologijom među kineskim medijima.
Lu Hanchen, direktor Instituta za istraživanje industrije Gaogong, rekao je za državni Securities Times da, iako je Kina udaljena od proizvodnje humanoidnih robota u velikom obimu, taj cilj nije daleko.
Više od 10 kineskih kompanija ove godine je otkrilo inovacije u vezi sa humanoidnim robotima, napomenuo je on, dodajući da Kina već ima neke prateće objekte za razvoj industrijskih robota.
Peking je izdvojio oko 10 milijardi juana (oko 1,4 milijarde dolara) za finansiranje razvoja robota. Kina je 6. novembra otvorila prvi centar za inovacije na nivou provincije za humanoidne robote u glavnom gradu zemlje da radi na rešavanju hitnih „ključnih uobičajenih problema“, uključujući sistem kontrole rada, softver otvorenog koda i prototipove robota.
Najmanje jedna kineska kompanija, Jiangsu Miracle Logistics Sistem Engineering Co., obećala je da će predstaviti svog prvog humanoidnog robota do kraja godine. Kineska posrednička kompanija za hartije od vrednosti Zheshang Securities procenjuje da će tržište humanoidnih robota imati potražnju za 1,77 miliona mašina do 2030.