Doživotni zatvor za direktora jedne od najvećih banaka u Kini zbog korupcije
Kina je u petak osudila bivšeg predsednika jedne od svojih najvećih državnih banaka na doživotnu kaznu zatvora zbog mita, javili su državni mediji, dok je kampanja protiv korupcije zahvatila finansijski sektor zemlje.
Sud u istočnoj provinciji Šandong presudio je Sunu Dešunu, nekadašnjem šefu China Citic banke, da je nezakonito primio imovinu u vrednosti od 980 miliona juana (134 miliona dolara) tokom 16 godina, javila je državna televizija CCTV.
„Okolnosti zločina su bile posebno ozbiljne, a njihov društveni uticaj bio je posebno loš, zbog čega su interesi zemlje i naroda pretrpeli posebno teške gubitke“, presudio je sud, prenosi CCTV.
Sudija je osudio Suna na smrt sa mogućnošću odlaganja, kaznu koja se nakon dve godine obično zamjenjuje u doživotni zatvor.
Kineski predsednik Si Đinping vodio je sveobuhvatnu kampanju protiv duboko ukorenjene službene korupcije od dolaska na vlast pre deceniju.
EU pokreće „digitalni identitet“ povezan sa digitalnom valutom centralne banke za sve građane https://t.co/uqgJW2iMiC
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 10, 2023
Zagovornici kažu da politika promoviše čistu upravu, dok kritičari kažu da pomaže Siju da očisti političke rivale.
Prošle nedelje je vladajuća Komunistička partija saopštila da je pokrenula istragu o korupciji protiv Džanga Honglija, bivšeg zamenika šefa Industrijske i komercijalne banke Kine.
A najviši državni tužilac prošlog meseca je zvanično uhapsio bivšeg predsednika Banke Kine Liu Lian’gea nakon višemesečne istrage o korupciji.
Si je prošlog meseca predsedavao retkim finansijskim sastankom koji je imao za cilj „čuvanje i rešavanje rizika“ u sektoru.
Nacionalna konferencija o finansijskom radu takođe je naglasila potrebu da se „ojača finansijski nadzor… (i) promoviše finansije sa kineskim karakteristikama“.
Kina je označila neizvestan oporavak od pandemije Covid-19 jer slaba potrošnja i usporena stambena kriza utiču na rast.