Kenija proširuje svoj kontroverzni digitalni ID sistem
Preduzimajući odlučan korak ka prihvatanju distopijske tehnologije, kenijska vlada je zvanično objavila zakon kojim se preuređuje njen digitalni ID sistem. Novi modalitet se nadograđuje na postojeću infrastrukturu za biometrijsku registraciju građana, dajući odredbe za izdavanje digitalne lične karte, sveobuhvatan digitalni registar pojedinaca i jedinstveni lični identifikator.
Predlog uključuje UPI, koji pojednostavljuje proces generisanja izvoda iz matične knjige rođenih tako što se direktno dodeljuju novorođenčadi.
Ne napuštajući svoj tradicionalni modalitet, kenijska vlada je modernizovala svoje zahteve za verifikaciju lične karte. Nadovezujući se na već kontroverznu biometriju otiska prsta, uveli su napredak u prepoznavanju lica i biometriji oka u svoj repertoar za verifikaciju.
Broj napada na Hrišćane u Evropi skočio za 44% u 2022. godini otkriva novi izveštajhttps://t.co/38MdolwNa5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 17, 2023
Zvaničnici su uverili da je osnova za probno pokretanje novog sistema spremna, što je optimistično u pogledu bezbednosti Maisha kartice i njene otpornosti na neovlašćeno korišćenje.
Ipak, ovaj poduhvat ima dublji sloj. Kako naš svet postaje sve digitalizovaniji, ranjivost ličnih podataka nastavlja da raste, rasvetljavajući pitanja o napetosti između tehnološkog napretka i privatnosti podataka. Biskup Filip Kitoto, predsedavajući Evanđeoskog saveza Kenije, naglasio je potrebu da program odgovori na takve strahove, dotičući se suštinske brige o privatnosti i bezbednosti podataka. Zvaničnici su takođe ponovili ova osećanja, potvrđujući svoju posvećenost pravilnom upravljanju digitalnim ID sistemom.
Kako vlada napreduje sa svojom digitalnom transformacijom, izaziva komentare o implikacijama uzimanja podataka lica, oka i drugih biometrijskih podataka u javnom domenu.