Šolc poziva na podršku Ukrajini uprkos krizi sa budžetom u Nemačkoj
Pomaganje Kijevu je od „egzistencijalne važnosti“ za Evropu, rekao je nemački kancelar
Nemačka ekonomija mora da se modernizuje kako bi bila spremna za neočekivane krize u budućnosti, rekao je kancelar Olaf Šolc tokom obraćanja parlamentu u utorak. Njegove primedbe dolaze nakon što je nedavna odluka Ustavnog suda blokirala planove vlade da preusmeri neiskorišćena sredstva za pandemiju u svoj Fond za klimu i transformaciju.
Šolc je podsetio da se zemlja tokom njegovog govora suočila sa izazovima, uključujući takozvanu pandemiju COVID-19, sukob u Ukrajini i rastuće cene energije.
Prema Rojtersu, Šolc je rekao da bi „bila teška i neoprostiva greška zanemariti modernizaciju naše zemlje pred svim ovim akutnim izazovima“.
Dok je Šolc pozivao na „transformaciju“ nemačke privrede, rekao je da će zemlja nastaviti da pruža pomoć Ukrajini „sve dok je to neophodno“. Kako citira Gardijan, on je rekao da ova podrška ima „egzistencijalni značaj“ ne samo za Nemačku već i za celu Evropu, a kancelarka je dodala da će „ako Putin pobedi“ biti „još ozbiljnijih posledica“.
Ranije ovog meseca, nemačka vlada je navodno pristala da udvostruči vojnu pomoć Ukrajini sledeće godine na ukupno 8 milijardi evra (8,79 milijardi dolara).
Tokom svog obraćanja, Šolc je takođe rekao da je „takođe jasno da ne smemo posustati u podršci Ukrajini i prevazilaženju energetske krize“, navodi Rojters.
Dok je Šolc tvrdio da će se njegova vlada nositi sa budžetskom krizom, opozicioni demohrišćani (CDU), čija je pravna akcija izazvala odluku Ustavnog suda, pozdravili su njegove reči sa smehom.
Prema rečima vicekancelara Roberta Habeka, pravna odluka bi mogla da ima „ogromne implikacije“ na transformaciju zemlje u čistiju i tehnološki napredniju ekonomiju, izvestio je Blumberg prošle nedelje.
Pre nekoliko dana, bavarski premijer Markus Soder, koji takođe vodi najveću državnu stranku i saveznicu CDU, Hrišćansko-socijalnu uniju (CSU), rekao je da je Šolcova vlada „bankrotirala” i kritikovao njenu strategiju ukidanja kontrole cena energije do kraja godina. Kontrole su osmišljene da zaštite domaćinstva i preduzeća od rastućih troškova gasa i struje uzrokovanih sve manjim uvozom energije iz Rusije usred sankcija EU.