Najnoviji nacrt sporazuma UN o sajber kriminalu je veliki korak unazad, proširiće ovlašćenja za nadzor
Novi nacrt kontroverznog sporazuma Ujedinjenih nacija o sajber kriminalu samo je pojačao zabrinutost da će ugovor kriminalizovati izražavanje i neslaganje, stvoriti široka ovlašćenja za nadzor i olakšati prekograničnu represiju.
Predloženi sporazum, koji je prvobitno imao za cilj borbu protiv sajber kriminala, prerastao je u opsežan sporazum o nadzoru, povećavajući rizik od prekoračenja u nacionalnim i međunarodnim istragama. Novi nacrt zadržava kontroverznu odredbu koja dozvoljava državama da primoraju inženjere ili zaposlene da potkopaju mere bezbednosti, što predstavlja pretnju enkripciji.
Ovaj novi nacrt ne samo da zanemaruje, već i produbljuje našu zabrinutost, ovlašćujući nacije da otvore širu mrežu sa pristupom podacima koje čuvaju kompanije u inostranstvu, potencijalno kršeći zakone o privatnosti drugih zemalja. Ona opasno proširuje svoj obim izvan sajber zločina koji su posebno definisani u Konvenciji, obuhvatajući dugu listu ne-kibernetičkih zločina. Ovaj nacrt zadržava zabrinjavajuće pitanje proširenja obima prikupljanja i razmene dokaza preko granica za bilo koji ozbiljan zločin, uključujući one zločine koji očigledno krše zakon o ljudskim pravima. Štaviše, ova nova verzija nadmašuje u istrazi i krivičnom gonjenju zločine izvan onih opisanih u sporazumu; do sada je takva moć bila ograničena samo na krivična dela definisana u članu 6-16 konvencije.
„Duboko smo zabrinuti zbog očiglednog zanemarivanja našeg doprinosa, što se tekst dalje udaljava od konsenzusa. Ovo nije samo previd; to je značajan korak u pogrešnom pravcu“.
Kraj privatnosti u EU – Uvode se obavezni digitalni zdravstveni kartoni za sve građane https://t.co/UUwKiBxsjV
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 4, 2023
Započeti 2022. godine, pregovori o sporazumu obeleženi su stalnim neslaganjima između vlada o obimu sporazuma i o tome koju ulogu, ako je ima, ljudska prava treba da imaju u njegovom dizajnu i primeni. Novi nacrt objavljen je u utorak, 28. novembra; vlade će održati razgovore iza zatvorenih vrata od 19. do 20. decembra u Beču, u pokušaju da postignu konsenzus o tome koje zločine uključiti u sporazum, a nacrt će biti razmatran na završnoj pregovaračkoj sednici u Njujorku krajem januara 2024. kada bi trebalo da bude finalizovan i usvojen.
Debora Braun, vršilac dužnosti pomoćnika direktora za tehnologiju i ljudska prava Human Rights Watch-a, rekla je da je ovaj najnoviji nacrt „pripremljen da omogući zloupotrebe na globalnom nivou, kroz široka prekogranična ovlašćenja za istragu gotovo svakog zamislivog ‘zločina’ – poput mirnog neslaganja ili izražavanja seksualnih orijentacija – dok potkopava svrhu sporazuma da se bavi pravim sajber kriminalom. Vlade ne bi trebalo da žure sa zaključenjem ovog sporazuma, a da se ne postaraju da on uzdiže, a ne žrtvuje, naša osnovna prava”.