UN ugrožavaju privatnost pod izgovorom novog sporazuma o sajber kriminalu
Američka grupa za digitalna prava EFF opisuje najnoviji nacrt UN-ovog Ugovora o sajber kriminalu kao „značajan korak unazad” i slučaj „opasnog širenja njegovog obima izvan sajber zločina koji su posebno definisani u konvenciji, obuhvatajući dugu listu ne-kibernetičkih zločina”.
Ovaj „ples“ – sa određenim napretkom, kako bi se stvari ponovo pogoršale – nije baš nešto novo u sada dugotrajnom procesu pregovaranja o dokumentu, usred kritika ne samo posmatrača među uključenim neprofitnim organizacijama za prava, već i članicama UN-a.
EFF je takođe uveren da ovi najnoviji događaji nisu slučajni, odnosno da nisu slučaj previda, već pre suštinski nameran pogrešan korak koji umanjuje šanse za sporazum, jer ukoliko se usvoji rezultat je odgovarajućeg konsenzusa.
Kada je sve počelo, Ugovor je predstavljen kao „standardizovan” način za borbu protiv sajber kriminala.
Međutim, ono što se dešavalo u međuvremenu je naizgled neprekidan tok dodataka i proširenja prvobitnih ovlašćenja dokumenta, do tačke u kojoj se sada, prema rečima EFF, „preobrazio u ekspanzivni ugovor o nadzoru“.
Glavna zabrinutost je ono što EFF naziva mogućim prekoračenjem pošto se sprovode nacionalne i međunarodne istrage. I umesto da poboljša ove zabrinutosti, novi nacrt se zadržao na ranijim kontroverznim pravilima, samo da bi dodao još više.
Ovog puta, to je u formi „dozvoljavanja državama da primoraju inženjere ili zaposlene da potkopaju bezbednosne mere, što predstavlja pretnju za enkripciju“.
Konkretno, najnovija verzija predloga UN-a, ako bude usvojena, značila bi da se podacima koji se nalaze u inostranstvu može pristupiti čak i ako se time krši zaštita privatnosti zemlje domaćina.
Najpoznatija redakcija iz Nemačke postavlja pitanje: “Da li je Kijev već izgubio” (VIDEO)https://t.co/PWoBgSUhjy
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 4, 2023
U ovim delovima koji su od velike zabrinutosti za grupe za ljudska prava, nacrt se nadovezuje na prethodne sporne odredbe, naime, proširuje obim prekograničnih istraga (prikupljanje i razmenu dokaza) tako da uključuje svaki zločin koji se smatra ozbiljnim – a taj obim uključuje slučajeve zločina (čija definicija) „očigledno krši zakon o ljudskim pravima“.
Sada su ova ovlašćenja proširena, tako da čak i zločini koji nisu obuhvaćeni prethodnim verzijama sporazuma mogu biti istraženi i krivično gonjeni; otuda i navod o prekoračenju.
Razlog zašto EFF uzima sve ovo kao veliki korak unazad u mukotrpnom procesu je sama priroda nesuglasica: ključno oko koje zemlje članice ne mogu da sagledaju ima veze sa obimom budućeg sporazuma; a onda postoji pitanje da li su ljudska prava uopšte važna u velikoj slici ovde.
„Najnoviji nacrt je pripremljen da omogući zloupotrebe na globalnom nivou, kroz široka prekogranična ovlašćenja za istragu gotovo svakog zamislivog ‘zločina’ – poput miroljubivog neslaganja ili izražavanja seksualne orijentacije – dok potkopava svrhu sporazuma da se bavi pravim sajber kriminalom, komentarisala je pomoćnica direktora Human Rights Watch-a Debora Braun, dodajući:
„Vlade ne bi trebalo da žure sa zaključenjem ovog sporazuma, a da se ne postaraju da on unapređuje, a ne žrtvuje, naša osnovna prava.