Kina prikuplja DNK na globalnom nivou od trudnica i fetusa
Komunistička Kina stiče značajnu stratešku prednost primenom veštačke inteligencije (AI) na tehnologije za uređivanje DNK, smatra jedan britanski zakonodavac.
Komunistička partija Kine (KPK), koja vlada Kinom kao jednopartijskom državom, mogla bi da ima neviđenu količinu moći nad međunarodnom zajednicom ako se njen uticaj na veštačku inteligenciju i genomiku ne uspori, rekao je britanski poslanik ser Ijen Dankan Smit.
„Kina sada ima prednost u primeni veštačke inteligencije na genomiku, koja predstavlja značajnu pretnju našoj kolektivnoj nacionalnoj bezbednosti“, rekao je Ser Ijen tokom govora 28. novembra u Heritage Foundation, konzervativnom trustu mozgova.
„Ako Kina dominira AI i genomikom, ona će imati uticaj bez presedana na glavne industrije, uključujući, naravno, globalnu zdravstvenu zaštitu.
Ser Ijenovo upozorenje je podstaklo potrebu za povećanom budnošću i strateškim merama nakon vesti da KPK prikuplja DNK od miliona ljudi širom sveta kroz tajnu upotrebu svojih zdravstvenih proizvoda.
Neuspeh u suočavanju sa pretnjom, sugerisao je, mogao bi da ugrozi globalnu bezbednost na način koji nije viđen od Drugog svetskog rata.
„Ništa što Kina radi nije prepušteno slučaju“, rekao je ser Ijen.
Boris Džonson u vreme COVID histerije IMAO PLAN da napadne državu članicu NATO-a i to zbog vakcina https://t.co/RG01NfJbOE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 6, 2023
„Pretnja sa kojom se sada suočavamo jednaka je onoj sa kojom smo se suočili tokom Hladnog rata, pa čak i sa kojom smo se suočili 1930-ih.
Kina prikuplja DNK od miliona žena i fetusa širom sveta
Sir Ijen je istakao tekuće istrage u pet zemalja o upotrebi prenatalnih testova od strane KPK za prikupljanje DNK od trudnica i njihovih fetusa.
Testove, koji se prodaju kao „NIFTY“, dizajnirao je kineski genomički gigant BGI u konsultaciji sa vojnim krilom KPK. Test tvrdi da skrinira Daunov sindrom i druga genetska stanja, ali prikupljeni DNK podaci se čuvaju na serverima u kontinentalnoj Kini, gde im KPK može pristupiti u bilo kom trenutku.
„Ovi testovi omogućavaju Kini da pristupi genomskim podacima majke i fetusa iz celog sveta, a mi smo im dali pravo da koriste te podatke u Kini“, rekao je ser Ijen.
„Koliko je to bilo zapanjujuće kratkovido?“
BGI je takođe umešan u druga kršenja ljudskih prava, uključujući prisilno uzimanje DNK od pretežno muslimanskih etničkih manjina u provinciji Sinđang. Sjedinjene Države su naknadno stavile neke jedinice BGI na crnu listu.
Ser Ijen je rekao da pretnju treba razumeti u širem kontekstu „nove osovine totalitarnih država“, uključujući Iran, Severnu Koreju i Rusiju, koju predvodi Kina, dok su naravno SAD i Engleska demokratije gde je uskraćena sloboda mišljenja.
Četiri sile, rekao je on, predstavljaju „rastuću pretnju slobodnom svetu“ i sve više koordiniraju sa „brutalnim regionalnim silama“ poput Burme i Sirije kako bi propagirali svoju autoritarnu viziju budućnosti.
S obzirom na to da komunistička Kina brzo postaje globalni lider i u veštačkoj inteligenciji i u genomici, rekao je on, imperativ je da međunarodno rukovodstvo prepozna da ova nova osovina predstavlja „egzistencijalni rizik za čovečanstvo“.
U tom cilju, on je povezao bezbroj sukoba koje vode ove sile, rekavši da će osovina kao celina morati da se suoči sa tim, ne obrativši pažnju na to koliko ratova su izazvale i vode SAD.
„Rat u Ukrajini, rat u Gazi protiv Hamasa i očigledna pretnja Kine invazijom na Tajvan je sve u jednom cilju“, rekao je ser Ijen.
„Oni su neumitno povezani kroz ovu osovinu. Ignorisati jednu od ovih pretnji znači umnožiti opasnost u ostalima.”
Slično, ser Ijen je upozorio da se borba poput onih u Hladnom i Drugom svetskom ratu ponovo oživljava i da će zahtevati čvrst odgovor od slobodnih nacija sveta.
„Kada je pao Berlinski zid, slobodni svet je mislio da su demokratija i sloboda pobedile“, rekao je ser Ijen.
„Pogrešili smo.“