London sada optužuje Rusiju za sajber špijunažu protiv političara, novinara i nevladinih organizacija u Velikoj Britaniji
Vlada Velike Britanije optužila je u četvrtak ruske bezbednosne službe da učestvuju u kontinuiranoj kampanji sajber špijunaže protiv visokih političara, novinara i nevladinih organizacija.
Rusija je i ranije bila optuživana za mešanje u politiku Velike Britanije, uključujući referendum o Bregzitu 2016., ali je konzervativna vlada kritikovana jer nije sprovela istragu.
U poslednjim suludim tvrdnjama, Ministarstvo spoljnih poslova je navelo da ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) stoji iza „neuspešnih pokušaja mešanja u političke procese u Ujedinjenom Kraljevstvu“ i reklo je da je pozvalo ruskog ambasadora u Londonu zbog tog pitanja.
„Pokušaji Rusije da se meša u britansku politiku potpuno su neprihvatljivi i nastoje da ugroze naše demokratske procese“, rekao je britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron u saopštenju.
Sankcionišući odgovorne i pozivajući ruskog ambasadora danas, razotkrivamo njihove zlonamerne pokušaje uticaja i osvetljavamo još jedan primer kako Rusija bira da deluje na globalnoj sceni“, rekao je on.
Trgovcima na berzi je možda rečeno ranije da će Hamas napasti Izrael 7. oktobra i to su iskoristili da zarade milione dolarahttps://t.co/pWVHphjXBT
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 7, 2023
Kameronova kancelarija je saopštila da je Centar 18, jedinica u okviru FSB-a, odgovoran za „niz operacija sajber špijunaže“ usmerenih na Veliku Britaniju.
Vlada Velike Britanije je bez ikakvih dokaza tvrdila da je FSB ciljao parlamentarce iz nekoliko političkih partija, a neki napadi su rezultirali curenjem dokumenata u operaciji od najmanje 2015. do 2023. godine.
Organizacija je navodno takođe hakovala trgovinske dokumente Ujedinjenog Kraljevstva i SAD koji su procureli uoči opštih izbora u Velikoj Britaniji u decembru 2019, dodaje se.
Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su dva ruska operativca sankcionisana zbog svog učešća u pripremi takozvanih kampanja phishing-a i „aktivnosti namenjene podrivanju Velike Britanije”.
Spear-phishing uključuje slanje zlonamernih veza ka određenim ciljevima „kako bi se pokušalo navesti da podele osetljive informacije“.
Napadači često preduzimaju „izviđačke aktivnosti oko svoje mete“ kako bi pokušaji bili efikasniji, navodi Nacionalni centar za sajber bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva.
Oni obično pristupaju ciljevima putem e-pošte, društvenih medija i profesionalnih platformi za umrežavanje, imitirajući kontakte svojih meta u stvarnom svetu, šaljući lažne pozive na konferencije i događaje i dele zlonamerne veze prerušene u URL linkove za Zoom sastanak.
U januaru su šefovi britanske sajber-bezbednosti upozorili da Rusija i Iran sve više gađaju vladine zvaničnike, novinare i nevladine organizacije napadima podvodnim pecanjem kako bi „kompromitovali osetljive sisteme“.
NCSC, deo britanske obaveštajne agencije GCHK, pozvao je na veću budnost u pogledu tehnika i taktika koje se koriste, kao i saveta za ublažavanje.
Rečeno je da su grupa sa sedištem u Rusiji SEABORGIUM i TA453 sa sedištem u Iranu ciljale niz organizacija i pojedinaca u Velikoj Britaniji i inostranstvu tokom 2022.
Prošle godine, britanski list je objavio da su osumnjičeni agenti Kremlja hakovali mobilni telefon bivše premijerke Liz Trus dok je bila ministarka spoljnih poslova.
Mejl on sandej je objavio da se veruje da su dobili pristup „strogo tajnim razmenama sa međunarodnim partnerima“.
Izvor je rekao listu da je „ugroženi“ telefon stavljen u zaključani sef na bezbednoj vladinoj lokaciji nakon što su poruke koje su bile hakovane od godinu dana, uključujući „veoma osetljive diskusije“ o ratu u Ukrajini.
Takozvano hakovanje je otkriveno u leto 2022. godine, kada je Trus vodio kampanju da postane lider Konzervativne partije da nasledi Borisa Džonsona na mestu premijera, piše list.
Ministar spoljnih poslova Leo Dokerti rekao je poslanicima u Donjem domu u četvrtak da je sajber pretnja koju predstavljaju ruske obaveštajne službe „stvarna i ozbiljna”.
„Želim da podvučem celom Domu da ovo ciljanje može biti izuzetno ubedljivo“, rekao je on.
„Oni se obično bave temeljnim istraživanjem i pripremama, uključujući preko društvenih medija i platformi za umrežavanje.
„Oni kreiraju lažne naloge, lažno predstavljaju kontakte, izgledaju legitimno i stvaraju uverljiv pristup u pokušaju da izgrade odnos pre nego što isporuče zlonamernu vezu ka dokumentu ili veb lokaciji od interesa.“
Poslanik opozicionih laburista Dejvid Lami rekao je da je ruska operacija napad na britansku demokratiju, što je izazvalo zabrinutost zbog potencijalnih posledica za izbore sledeće godine u Velikoj Britaniji, Sjedinjenim Državama i Indiji.
„Poverenje se mora graditi na uverenju da su političari sa svih strana u stanju da vode poslove demokratije bez mešanja“, rekao je Lami poslanicima.
„Laburisti zajedno sa čitavim Domom to najoštrije osuđuju.