Specijalni izvestilac: UN-ov biometrijski sistem za nadzor putovanja predstavlja rizik za ljudska prava
Prema specijalnom izvestiocu UN-a, sistem za nadzor putovanja Ujedinjenih nacija, koji prikuplja biometrijske podatke za pronalaženje terorista, trebalo bi da bude pauziran i „hitno revidiran“.
Upozorenje je krajem oktobra izdala Fionnula Ni Aolain, koja je nedavno završila svoj mandat. Analizu ovog dokumenta objavila je ove nedelje Stejtvoč, nevladina organizacija sa sedištem u Velikoj Britaniji.
Program UN za borbu protiv terorizma (CTTP) pokrenut je 2019. kako bi pomogao u razmeni informacija o putnicima kao što su evidencija imena putnika (PNR) i napredne informacije o putnicima (API) među agencijama za sprovođenje zakona. Njegov glavni cilj je da pomogne vlastima da identifikuju rizične pojedince koji putuju na njihovu teritoriju.
Ni Aolain, međutim, tvrdi da API i PNR sistem prikupljanja i deljenja nikada nije dizajniran imajući na umu ljudska prava. Kao rezultat toga, sistem je bio od koristi zemljama sa zabrinjavajućim podacima o kršenju ljudskih prava, kao što je Azerbejdžan.
Zemlja je hapsila političke izbeglice na aerodromima dok je sprečavala odlaske vladinih kritičara.
„UN stavljaju izuzetno moćna oruđa u ruke država koje ih mogu zloupotrebiti, namerno ili nenamerno, da ugroze ljudska prava, bez ikakvih dokaza o dovoljnoj prethodnoj proveri, i bez bilo kakvog praktičnog ili pravnog sredstva za sprečavanje ili sankcionisanje takve zloupotrebe“, ona je rekla.
Ni Aolain, koja je bila specijalni izvestilac za unapređenje i zaštitu ljudskih prava u borbi protiv terorizma, navodi druge zabrinutosti u vezi sa programom putovanja.
SAD: U vladinoj zgradi postavljen Satanistički oltar za obožavanje đavola https://t.co/BhaK88RXfO
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 11, 2023
API podaci, koji su preuzeti iz pasoša, i podaci iz evidencije imena putnika, preuzeti iz rezervacija putovanja kod avio-kompanija, turističkih agencija i drugih kompanija, prikupljeni su kako bi se omogućila automatska procena rizika putnika korišćenjem algoritama. Holandija je donirala svoj softver za analizu putnih podataka, goTravel, UN-u kako bi pomogla državama članicama u postavljanju API i PNR sistema.
„Softver goTravel je eksperimentalni softverski program koji […] nikada nije bio predmet formalnog pregleda u pogledu njegove tačnosti u identifikaciji imenovanih pojedinaca, a još manje tačnosti njegove upotrebe u bilo kom sistemu profilisanja zasnovanom na riziku“, piše Ni Aolain.
U Nemačkoj, vlada je priznala da se samo 0,1 odsto putnika analiziranih njenim sistemom za nadzor putovanja smatra potencijalnim rizikom od terorizma. To znači da će 99,9 odsto svih putnika u avionu imati nepotrebno obrađene osetljive podatke, tvrdi specijalni izvestilac. Osim upitne tačnosti, sistemi veštačke inteligencije nose inherentan rizik od održavanja ili čak povećanja diskriminacije, primećuje se u radu.
Program UN za borbu protiv terorizma objavio je srednjoročnu, nezavisnu evaluaciju svog rada u martu ove godine. Evaluacija opisuje projekat kao uspešan i predviđa da će se nastaviti nakon datuma završetka 31. decembra 2023.
Evaluacija preporučuje povećan fokus na ljudska prava i saradnju sa stručnjacima za ljudska prava zajedno sa drugim agencijama UN-a kao što su UNHCR i UNICEF.